Najpopularniejsze na maturze - geografia, biologia i angielski
Geografia i biologia są najczęściej
wybieranymi przedmiotami na pisemnej maturze; tę pierwszą wybrał
co trzeci abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski;
zdawać go będzie 3/4 przystępujących do egzaminu - wynika z danych
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo: język polski, język obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy).
Wśród języków obcych najpopularniejszy jest angielski - blisko 76% maturzystów zdecydowało się, że na pisemnym egzaminie dojrzałości wykaże się jego znajomością. 18% będzie zdawać niemiecki, 6,4% - rosyjski. Francuski wybrało 1,2% uczniów, hiszpański i włoski - mniej niż 1% (odpowiednio: 591 i 609 osób). 18 osób chce zdawać egzamin z języka słowackiego, 14 z języka szwedzkiego, a 8 z portugalskiego.
Ponad 33% uczniów będzie zdawać na pisemnej maturze geografię. Prawie 27% wybrało biologię, blisko 22% wiedzę o społeczeństwie, 21% matematykę, ponad 16% historię. Swoją wiedzę z chemii będzie sprawdzać ponad 7% maturzystów, a ponad 5% z fizyki.
Jeszcze mniejszym zainteresowaniem cieszą się: historia sztuki (1,2%, czyli ponad 5 tys. osób), historia muzyki (0,2% - 882 osoby) i wiedza o tańcu (0,02% - 91 osób).
0,9% maturzystów (3,7 tys.) zadeklarowało, że przystąpi do egzaminu z informatyki, 236 z łaciny i kultury antycznej, 8 z greki i kultury antycznej, a 13 z języka kaszubskiego.
Abiturienci ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze obowiązkowe egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego: 270 osób przystąpi do egzaminu z białoruskiego, 126 z ukraińskiego i 38 z litewskiego.
Wszyscy maturzyści muszą jeszcze zdać dwa obowiązkowe egzaminy ustne - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Egzaminy przeprowadzane będą w szkołach przez tamtejszych nauczycieli.
Maturę w całej Polsce zdaje w tym roku 426 tys. uczniów. Część pisemna nowej matury rozpoczyna się w czwartek, potrwa do 31 maja.