Trwa ładowanie...
d37bd44

Najnowszy sondaż prezydencki. Polacy za koabitacją. Co to oznacza?

Z najnowszego sondażu prezydenckiego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że większość wyborców opowiada się za koabitacją. Wśród przeciwników tego rozwiązania są zwolennicy PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najnowszy sondaż prezydencki. Polacy za koabitacją
Najnowszy sondaż prezydencki. Polacy za koabitacją (PAP)
d37bd44

Koabitacja lub kohabitacja w polityce to współistnienie rządu i prezydenta pochodzących z różnych obozów politycznych. W Polsce może do tego dojść, jeżeli 12 lipca większość głosów zdobędzie Rafał Trzaskowski.

Najnowszy sondaż prezydencki. Wyborcy PiS przeciw koabitacji

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że 48,5 procent respondentów opowiada się za sytuacją, w której prezydent i rząd prezentują różne obozy polityczne. Przeciw takiemu rozwiązaniu jest 33 proc. respondentów, a 19 proc. jest niezdecydowanych.

d37bd44

Większymi zwolennikami koabitacji są wyborcy opozycji. Aż 83 proc. przedstawicieli tej grupy uważa, że prezydent i rząd powinni być z innych obozów politycznych.

Przeciwnego zdania są wyborcy PiS. 64 proc. zwolenników Andrzeja Dudy uważa, że prezydent i rząd powinni być z tej samej partii.

Wybory 2020. Jak głosować 12 lipca?

Już 12 lipca wyborcy w Polsce i za granicą oddadzą głos w drugiej turze wyborów prezydenckich. Podobnie jak w czerwcu, zrobią to stacjonarnie lub korespondencyjnie.

d37bd44

Przypominamy, że w niedzielę lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. Głosować będzie można jedynie w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania. Wyjątkiem są osoby, które wcześniej zmieniły spis wyborców lub pozyskały zaświadczenie o prawie do głosowania.

Żeby oddać ważny głos, wystarczy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego z kandydatów. Przed wrzuceniem głosu do urny wyborczej sprawdź, czy twoja karta zawiera pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli zagłosujesz na karcie bez tych oznaczeń, twój głos będzie nieważny.

Zobacz też: Wybory 2020. Borys Budka: Małgorzata Trzaskowska będzie podporą dla męża

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37bd44

Podziel się opinią

Share

d37bd44

d37bd44
Więcej tematów