Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż. Kto wygra wybory prezydenckie 2020? Zwycięzcę wyłoniłaby dopiero druga tura

Wybory 2020. Gdyby odbyły się teraz, najwięcej głosów zyskałby Andrzej Duda. Jak wynika z najnowszego sondażu, poparcie nie zapewniłoby mu jednak wygranej w pierwszej turze. Jego notowania spadają, z kolei wyniki jego nowego konkurenta pokazują, że rywalizacja robi się coraz ciekawsza.

Najnowszy sondaż. Kto wygra wybory prezydenckie 2020? Zwycięzcę wyłoniłaby dopiero druga turaŹródło: FORUM
d1sx3qq

Wybory 2020. Andrzej Duda wciąż jest faworytem - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Onetu. Kandydat PiS może liczyć na 43,2 proc. głosów. Badanie powinno dać mu jednak do myślenia.

W poprzednim sondażu pracowni dla portalu uzyskał lepszy wynik. Teraz zaliczył spadek 6,5 pkt proc. To jedna zła wiadomość dla Dudy, ale nie jedyna. Jego nowy rywal z największej partii opozycyjnej uzyskał 15 proc. głosów. Choć do kandydata PiS sporo mu brakuje, to jego wynik jest wyższy niż ten, który zyskała poprzednio Małgorzata Kidawa-Błońska (6,7 proc.).

Trzecie miejsce przypadło kandydatowi bezpartyjnemu Szymonowi Hołowni. Wypadł lepiej niż poprzednio. Wskazało na niego 9,9 proc. badanych, a to więcej o 0,7 pkt proc. niż poprzednio. Poza podium znalazł się szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. Uzyskał 9,6 proc. głosów (spadek o 4,5 pkt proc.).

Zobacz też: Koronawirus. Wybory 2020 r. Paweł Tanajno: nie podjąłem jeszcze decyzji o kandydowaniu

Ostatnie dwa miejsca należą do kandydata Lewicy Roberta Biedronia i Krzysztofa Bosaka z Konfederacji. Obaj otrzymali po 6,8 proc. głosów. Pierwszy polityk zaliczył wzrost notowań o 0,4 pkt proc., a drugi - o 1,8 pkt proc. Odpowiedź "nie wiem" wskazało 7,7 proc. ankietowanych.

d1sx3qq

Wybory prezydenckie 2020. Rafał Trzaskowski to dobry wybór?

Czy Platforma Obywatelska postąpiła słusznie, wymieniając kandydata? 53,3 proc. pytanych odpowiedziała "tak". Odmiennego zdania jest 22,2 proc. respondentów, a 24,5 proc. nie umiało zająć stanowiska w sprawie.

Aż 65,7 proc. badanych daje Trzaskowskiemu szansę na lepszy wynik niż mogłaby ich zdaniem uzyskać Kidawa-Błońska. Nie zgadza się z tym 13,8 proc. respondentów. 20,5 proc. ankietowanych wstrzymało się od odpowiedzi.

Wybory 2020 w obliczu koronawirusa. Polacy poszliby do urn

Badanych zapytano również o to, czy zamierzają wziąć udział w wyborach prezydenckich 2020, gdyby odbyły się w formie tradycyjnej - w lokalach wyborczych. 56,2 proc. ankietowanych chce głosować. 40,6 proc. tej grupy wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 15,6 proc. - "raczej tak".

Przeciwnego zdania jest 39,8 proc. pytanych, z czego 25 proc. wskazało opcję "zdecydowanie nie", a 14,8 proc. - "raczej nie".

d1sx3qq

Sondaż został przeprowadzony 16 maja 2020 r., metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej próbie 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc.

Inny sondaż, który pojawił się w sobotę, również stawiał Trzaskowskiego za Dudą. Kidawa-Błońska w ostatnich sondażach miała jednocyfrowe poparcie.

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1sx3qq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sx3qq
Więcej tematów