Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Ekspert: "To nie czas na pójście pod prąd"

Koronawirus w Polsce. Najnowszy sondaż IBRiS dla WP pokazuje, że Polacy chcą się zdyscyplinować i podporządkować rygorom narzucanym przez polityków w związku z pandemią. - To dobrze świadczy o społeczeństwie - uważa ekspert.

Share
Koronawirus w Polsce
Koronawirus w PolsceŹródło: East News, fot: East News
d2jepn4

Od poniedziałku 28 grudnia w kraju zaczynają obowiązywać nowe obostrzenia. Polacy w sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie WP wypowiedzieli się o tym, czy zamierzają się do nich zastosować. Chodzi m.in. o Sylwestra.

Okazuje się, że aż 77,2 proc. badanych zamierza przestrzegać w pełni zasad nowych obostrzeń. 16,3 proc. zastosuje się do nich, ale "tylko częściowo". 3,4 proc. nie będzie przestrzegać nowych obostrzeń "w ogóle".

- Osobiście cieszę się z tych wyników. To dowód na to, że społeczeństwo w zdecydowanej większości ma świadomość, iż tylko solidarność pozwoli nam szybko unormować sytuacje. To nie czas na pójście pod prąd i eksponowanie swojej antysystemowości - mówi Wirtualnej Polsce dr Bartłomiej Machnik, dyrektor Instytutu Badawczego Collegium Humanum.

d2jepn4

Ekspert zauważa, że rządzący zmienili ostatnio przekaz na mniej stanowczy. Warto zacytować tu premiera Morawieckiego, który stwierdził w niedzielę 27 grudnia, że "rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków".

- Rząd ewidentnie zmiękczył przekaz, szczególnie w kontekście wątpliwości prawnych dotyczących przemieszczania się. Potencjalne mandaty i ich uchylanie przez sądy mogłyby nie wyglądać wizerunkowo pozytywnie dla rządu - uważa dr Bartłomiej Machnik.

Najnowszy sondaż. Nowe obostrzenia

Jak wynika z sondażu dla WP, wprowadzone w poniedziałek zasady chcą potraktować liberalniej osoby w wieku 18-29 lat. W tej grupie 52 proc. zamierza stosować się do zasad w pełni, ale aż 42 proc. wskazało, że zrobi to "częściowo"

Bardziej zdyscyplinowane w tej kwestii są osoby wierzące i regularnie praktykujące - wśród nich 83 proc. chce całkowicie przestrzegać nowych obostrzeń. Wśród niewierzących i niepraktykujących jest to grupa 63 proc. osób.

d2jepn4

Badanie przeprowadzono na 1100 osobach w dniach 21-22 grudnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Koronawirus. Kiedy zaszczepi się Mateusz Morawiecki? Padła deklaracja ws. zapisów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2jepn4

Podziel się opinią

Share
d2jepn4
d2jepn4
Więcej tematów