Najnowszy raport MZ. Kolejne zakażenia i znów dużo zgonów
Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w Polsce. Wynika z nich, że minionej doby wykrytych zostało 25 576 nowych przypadków koronawirusa.
Resort zdrowia poinformował o potwierdzeniu 25 576 nowych zakażeń koronawirusem. COVID-19 przyczynił się minionej doby do śmierci 502 osób.
"Mamy 25 576 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (4270), śląskiego (3361), wielkopolskiego (2308), małopolskiego (2255), dolnośląskiego (2070), kujawsko-pomorskiego (1490), łódzkiego (1417), pomorskiego (1407), zachodniopomorskiego (1393), lubelskiego (1033), podkarpackiego (907), warmińsko-mazurskiego (899), opolskiego (833), lubuskiego (660), świętokrzyskiego (639), podlaskiego (469). 165 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną" - czytamy w informacji Ministerstwa Zdrowia.
"Z powodu COVID-19 zmarło 135 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 367 osób" - donosi MZ.
Będą kolejne obostrzenia?
Z uwagi na wciąż pogarszającą się sytuację epidemiczną namnażają się pytania o bardziej zdecydowaną reakcję władz państwowych. Choć rząd zdecydował się na wprowadzenie pewnych obostrzeń, to eksperci podkreślają, że decyzje podejmowane są za późno, a ich rezultat jest niewystarczający, by realnie wpłynąć na wyhamowanie IV fali pandemii w Polsce.
Polska szykuje się na piątą falę COVID-19? Rzecznik MZ wyjaśnia
O planach związanych z wprowadzaniem dalszych restrykcji mówił na antenie TVP rzecznik rządu Piotr Mueller. - Nie wykluczę sytuacji takiej, że np. obostrzenia mogłyby być dalej idące. Wręcz mogę powiedzieć, że takie ryzyko istnieje - stwierdził. - Cały czas widzimy bardzo dużą liczbę osób, które chorują, i bardzo dużą liczbę osób, które umierają, niestety - dodał.
Polityk zaznaczył, że rząd zamierza konsekwentnie promować szczepienia, bo to najlepszy sposób na spowolnienie transmisji wirusa i uniknięcie zakażenia nową odmianą SARS-CoV-2 - Omikronem. - Dlatego są te nasze apele, akcje informacyjne, wszystkie działania, które do tego zachęcają - powiedział.
WHO: Omikron przenosi się bardzo szybko
Na temat Omikronu wypowiedziała się główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan. - Przypuszczamy, że wariant Omikron jest dość zakaźny i szybko się przenosi, ponieważ liczba infekcji w Republice Południowej Afryki każdego dnia się podwaja - przekazała. - Jak bardzo powinniśmy się bać? Musimy być przygotowani, ostrożni i nie panikować - dodała.
Specjalistka zaznaczyła, że aktualnie na całym świecie 99 proc. infekcji jest wywołanych wariantem Delta. Omikron może, ale nie musi, stać się z czasem dominującą odmianą koronawirusa.