Trwa ładowanie...
d31tyzo

Najmocniejszy wątek taśm ministra Ardanowskiego. Cała agencja obsadzona ludźmi PiS. Zarabiają dużo, a niewiele robią

Posady w ARiMR dostali z rekomendacji PiS, zarabiają bardzo dobrze, a i tak podczas kampanii wyborczej rolnicy skarżą się premierowi i prezesowi Kaczyńskiemu na skandaliczną pracę agencji. Taśma z narady ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego pokazuje kulisy walki PiS o głosy rolników i mieszkańców wsi.
Share
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski beszta urzędników ARMiR. Nagranie odsłania kulisy walki o głosy rolników.
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski beszta urzędników ARMiR. Nagranie odsłania kulisy walki o głosy rolników.Źródło: PAP/EPA, Fot: Tytus Żmijewski
d31tyzo

Minister rolnictwa na specjalnej naradzie zbeształ regionalnych dyrektorów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która rozdziela unijne dotacje dla rolników. Jeden z uczestników nagrał 25-minutową tyradę ministra.

- Mam dość uwag od premiera i kierownictwa partii. Podczas kampanii wyborczej rolnicy lamentują, że agencja pracuje opieszale - grzmiał Ardanowski. - Jeśli ktoś sobie nie radzi, to go żaden miejscowy poseł, ani wojewoda nie uratuje. Żarty się skończyły - zagroził.

Taśmy Ardanowskiego. "Wszyscy jesteście z rekomendacji PiS"

Na nagraniu minister Ardanowski ukazuje skalę zepsucia biurokratów rządowej agencji. Wypomina im, skąd się wzięli na dobrze opłacanych stanowiskach. - Ktoś kto przyszedł do agencji restrukturyzacji, szczególnie z rekomendacji politycznej Prawa i Sprawiedliwości, a chyba wszyscy jesteście z tej rekomendacji, ma być sprawny i ma być lepszy od tych, których zastąpiliście. Wymagania od ludzi PiS-u są dużo większe, niż wobec tych, którzy byli tu kiedyś - mówił minister.

d31tyzo

Napomknął, że przekazuje słowa premiera. Dodatkowo w jednym fragmencie nagrania wspomina o "Nowogrodzkiej", czyli centrali partii PiS. Jak ustaliła WP, narada z szefami ARiMR odbyła się po 28 sierpnia, kiedy odwołano prezes agencji Marię Fajger.

Biedroń wstrząśnięty spotem WP. Zaskakujące słowa o Jarosławie Kaczyńskim

Taśmy Ardanowskiego. Ujawnił je rolnik, kandydat na posła

Nagranie upublicznił Krzysztof Tołwiński, rolnik z Podlasia i kandydat na posła z listy Konfederacji. Przekonuje, że otrzymał je pocztą od nieznanego mu urzędnika. - Nagranie pokazuje fikcję propagandy rządu. Minister Ardanowski podczas spotkań z wyborcami chwalił się, jak wielkie pieniądze dostają rolnicy z UE. Podczas narady przyznaje coś zupełnie innego - komentuje w rozmowie z WP Krzysztof Tołwiński.

d31tyzo

Chodzi o te słowa: - Jesteśmy realnie na etapie zagrożenia utraty pieniędzy unijnych (…) sytuacja absolutnie kryzysowa - mówi na nagraniu minister rolnictwa.

Okazuje się, że wnioski rolników o dofinansowania z różnych programów rozpatrywane są miesiącami, a nawet latami. Pieniędzy nie otrzymało 250 kół gospodyń wiejskich. Rok temu premier Morawiecki obiecał im po 3000 zł dotacji rocznie.

Nie zostało rozpatrzonych 400 wniosków w sprawie rolniczego handlu detalicznego. Tymczasem był to pomysł PiS na dodatkowy dochód dla rolników. Mieli oni bezpośrednio sprzedawać swoje produkty konsumentom, co wymaga rejestracji. Przypomnijmy, że sprawa dopłat do hektara i innych dotacji z unijnych programów to główny punkt kampanii PiS prowadzonej na wsi.

Tłuste koty w agencji. Dobrze zarabiają i myślą o karierach w polityce

To czym zajmują się urzędnicy? Minister Ardanowski opisuje kolejny problem. Wielu z dyrektorów kandyduje w wyborach parlamentarnych. - Życzę sukcesów, ale to nie może mieć żadnego negatywnego wpływu na pracę agencji. Niech każdy się zdecyduje, czy chce politykę, czy pracować w instytucji państwowej - brzmi kolejny cytat.

d31tyzo

Nazwiska nie padły, ale nietrudno znaleźć przykłady. Justyna Łyjak z zachodniopomorskiego oddziału ARiMR jest kandydatką na liście PiS w Szczecinie. Teresa Pamuła, dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego ARiMR od wielu miesięcy pracuje na sukces swojej kampanii. Startuje z listy PiS do Sejmu w okręgu nr 22 (przemysko-krośnieńskim). Wiosną startowała w wyborach do Europarlamentu. We własnym spocie wyborczym występuje z... rolnikiem.

Na nagraniu z narady pojawia się też wątek wysokich pensji kadry kierowniczej ARMiR. - Wy zarabiacie bardzo dobrze, lepiej niż inni. Jeśli ktoś uważa, że mało, niech idzie do biznesu prywatnego i tam udowodni swoją przydatność - rugał podwładnych minister.

Rok temu ci sami urzędnicy dostali 99 mln premii

Warto przypomnieć, że w 2018 roku urzędnicy agencji otrzymali ogromne premie i nagrody. Łączna pula wyniosła 99,3 mln zł. ARiMR jest największą tego typu agencją w UE - zatrudnia 11 tys. osób.

Zwróciliśmy się o komentarz do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednak nie uzyskaliśmy stanowiska w sprawie taśm. Wiadomo, że minister ma skomentować nagrania podczas popołudniowej konferencji prasowej w Biurze Powiatowym ARiMR w Golubiu-Dobrzyniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31tyzo

Podziel się opinią

Share
d31tyzo
d31tyzo
Więcej tematów