Najmniejszy uratowany wcześniak w Polsce. Ważył 390 gramów
Krakowskim lekarzom udało się uratować najmniejszego wcześniaka w historii polskiej neonatologii, który ważył zaledwie 390 gramów. Ksawery urodził się w pod koniec stycznia tego roku w 25. tygodniu ciąży. W poniedziałek wraz z rodzicami opuścił Oddział Neonatologiczny Szpitala Ujastek w Krakowie.
22.06.2015 | aktual.: 23.06.2015 07:25
Jak poinformowali przedstawiciele szpitala, chłopiec spędził na oddziale neonatologicznym 148 dób. W chwili wypisania do domu ważył 3310 gramów. Lekarze oceniają jego stan jako bardzo dobry.
Ksawery urodził się pod koniec stycznia jako bliźniak. Jego siostra, z wagą urodzeniową 569 g, żyła 29 dni. Noworodek posiadał cechy skrajnego wcześniactwa (zarośnięte szpary powiekowe) oraz głębokiej hypotrofii.
Dr Beata Rzepecka-Węglarz, ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Ujastek wyjaśniła, że dziecko przez 60 dni było wentylowane mechanicznie, a następnie jego oddech był wspomagany - Noworodka konsultowaliśmy m.in. kardiologicznie, okulistycznie, neurologopedycznie, chirurgicznie - dodała.
Według krakowskich lekarzy przypadek Ksawerego jest wielkim sukcesem polskiej neonatologii - to wcześniak o najniższej wadze, którego dotąd udało się utrzymać przy życiu i uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia. Chłopiec przeszedł specjalną kurację lekami przyspieszającymi dojrzewanie organizmu. Podawano mu sterydy, kofeinę i szereg innych substancji przyspieszających rozwój i wzmacniających układ oddechowy.
Jak podkreślają neonatolodzy, dzieci przychodzące na świat przed 37. tygodniem ciąży bywają obciążone powikłaniami wcześniactwa, od okulistycznych i neurologicznych po poważną niepełnosprawność ruchową i intelektualną. Jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznaje za wcześniaki dzieci, które urodziły pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Odsetek wcześniaków, które przyszły na świat przed 28. tygodniem ciąży i miały ekstremalnie niską masę ciała - poniżej 1000 g - nie przekracza w Polsce 0,5 proc. Ponad 5 proc. niedojrzałych noworodków ma masę ciała od 1000 do 1500 g (rodzą się zwykle przed 32. tygodniem ciąży).
Najwięcej jest tzw. dużych wcześniaków, czyli dzieci, które przyszły na świat w 33. tygodniu ciąży lub później (ale przed 37. tygodniem), i mają masę ciała przekraczającą 1500 g.