PolskaNajmłodszy kawaler stanu wojennego

Najmłodszy kawaler stanu wojennego

Arkadiusz Makar, były działacz gdańskiej opozycji demokratycznej, jest najmłodszym kombatantem stanu wojennego, który otrzymał wczoraj od prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski - donosi portal NaszeMiasto.pl.

Najmłodszy kawaler stanu wojennego
Źródło zdjęć: © naszemiasto.pl

- Bardzo się cieszę, że znalazłem się w gronie 69 osób odznaczonych w tę rocznicę - komentuje Arkadiusz Makar. - W chwili aresztowania miałem niewiele ponad osiemnaście lat i to, co robiłem, traktowałem jak konieczność. Cieszy mnie też fakt, że przyszedł czas na docenianie drobnych trybików w machinie opozycji. Ja oczywiście byłem drobnym trybikiem.

Aresztowany na początku stanu wojennego za drukowanie i rozpowszechnianie politycznych ulotek został poddany postępowaniu w trybie przyspieszonym, w dodatku przed sądem wojskowym. Sąd Marynarki Wojennej wymierzył mu karę czterech lat więzienia. - Trafiłem na najbardziej twardogłowego prokuratora- opowiada.

- Dodatkowym pechem był najbardziej bezwzględny sędzia. Dlatego wyrok był tak wysoki. Z racji wieku byłem więźniem małoletnim, ale "karierę" więzienną zakończyłem w więzieniu w Potulicach. Wyszedłem po trzynastu miesiącach, sam nie występowałem o łaskę, ale reżim dał możliwość występowania o to prawo rodzinom skazanych i organizacjom społecznym. Wiem, że w mojej sprawie interweniował Kościół. W efekcie wypuszczono mnie tylko na miesiąc, ale wkrótce wyrok uchylono.

Makar nie jest kombatantem. Po wyborach 1989 r. wyjechał na blisko dziesięć lat do U.S.A. Obecnie jest prywatnym przedsiębiorcą mieszkającym w Pruszczu Gd. - Zaskoczyło mnie to, że o orderze dowiedziałem się dopiero w piątek lub w sobotę- dodaje.

- Nazwiska osób proponowanych do odznaczenia zostały wysłane ze Związku Więźniów Politycznych Stanu Wojennego "Godność" już kilka miesięcy temu. Dziwi mnie, że decyzja o przyznaniu odznaczeń była chroniona jak tajemnica państwowa. Mimo to czuję się szczęśliwy i wyróżniony.

Tomasz Rozwadowski

rocznicastan wojennyodznaczenia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)