Najlepszy esej roku 2001
Laureatką nagrody "Res Publiki Nowej" za najlepszy esej opublikowany w roku 2001 - została Joanna Tokarska-Bakir. Nagroda (w wysokości 10 tysięcy złotych) - zostanie wręczona - w niedzielę.
Konkurs na najlepszy esej opublikowany w Polsce w mijającym roku - redakcja ogłosiła w czerwcu. Chcemy nagradzać właśnie eseje, czyli teksty szczególne, bo nie akademickie, ale też nie tylko literackie. Dobrze napisane, ale przede wszystkim poruszające sprawy, jakie nurtują, a może nawet dręczą nas - teraz i tutaj, w Polsce - podkreślił redaktor naczelny "Res Publiki Nowej", profesor Marcin Król. I dodał: za jedną z przyczyn niedostatków życia publicznego i politycznego w Polsce uważamy brak poważnej i stałej debaty oraz dalece posuniętą profesjonalizację humanistów, która sprawia, że nie piszą oni o sprawach ważnych dla nas wszystkich, a kiedy piszą - piszą swoim językiem, nie dla wszystkich i chyba nie dla urody polszczyzny. Esej, jaki chcieliśmy nagrodzić, miał spełnić zatem takie nadzieje i takie oczekiwania.
Oczekiwania te - zdaniem fundatorów nagrody - spełnia esej Joanny Tokarskiej-Bakir na temat Jedwabnego - "Obsesja niewinności", opublikowany w "Gazecie Wyborczej" z 13-14 stycznia 2001.
O Jedwabnem napisano i powiedziano bardzo wiele, jednak opublikowany niespełna rok temu tekst naszej laureatki wciąż jest najważniejszy i wciąż jako jedyny z niezwykłą trafnością pokazuje wymiary problemu - uzasadniła swoją decyzję Kapituła.
Laureatka urodziła się w 1958 roku. W 1983 uzyskała tytuł magistra etnologii, a w roku 1992 doktora nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Tokarska-Bakir jest adiunktem w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze to: tybetanistyka, polska religijność ludowa, antropologia filozoficzna Hansa-Georga Gadamera, obcy w kulturze polskiej. (aka)