PolskaNajlepsze książki 2005 roku

Najlepsze książki 2005 roku

Pięć publikacji, w tym m.in. "Pamięć i tożsamość" Jana Pawła II, zostało uznanych przez "Magazyn Literacki Książki" za książki roku 2005. W Warszawie autorom, tłumaczom i wydawcom wręczono nagrody - dyplomy oraz statuetki.

"Pamięć i tożsamość" wyróżniono m.in. za to, że jest "bardzo polską książką". Jan Paweł II odpowiada na pytania, czym jest dla niego ojczyzna, naród, patriotyzm, jakie miejsce widzi dla Polski w nowej zjednoczonej Europie. Te odpowiedzi są niezwykłe, genialne w swej prostocie - uważa sekretarz redakcji magazynu, Krzysztof Masłoń.

Wśród pozostałych książek uznanych za najlepsze pozycje 2005 roku znalazło się również kalendarium pontyfikatu polskiego papieża - "Jan Paweł II. Dzień po dniu".

Kalendarium obejmuje audiencje, spotkania, nabożeństwa, dokumenty i działalność Stolicy Apostolskiej spisane dzień po dniu od 16 października 1978 r. (dnia wyboru) do 8 kwietnia 2005 (dnia pogrzebu). Książka jest efektem pracy prof. Gabriela Turowskiego i Jolanty Sosnowskiej, która kierowała pracami redakcyjnymi. Jest zilustrowana pracami dwóch papieskich fotografików - Adama Bujaka i Arturo Mariego.

Za książkę 2005 roku uznano również powieść "Warunek" Eustachego Rylskiego przedstawiającą los polskich żołnierzy podczas odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy. Nie rozumiem, na czym polega alchemia słowa Eustachego Rylskiego, ale wiem, że w trakcie lektury nie tylko podążałem śladami jego bohaterów, lecz kroczyłem, stopa za stopą, wraz z nimi - ocenił Masłoń.

Za zagraniczne książki 2005 uznano "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafona i pierwszą część trylogii fantastycznej niemieckiej pisarki Cornelli Funke "Atramentowe serce".

Książki Roku "Magazynu Literackiego Książki" są wyłaniane przez członków jego redakcji spośród książek miesiąca.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)