Trwa ładowanie...
01-07-2011 00:05

Najbliższe pół roku należy do Polski

W piątek 1 lipca Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Wśród państw członkowskich, które w 2004 roku przystąpiły do UE, Polska jest czwartym krajem - po Słowenii, Czechach i Węgrzech - sprawującym prezydencję.

Najbliższe pół roku należy do PolskiŹródło: Thinkstockphotos
dfdraq2
dfdraq2

Oficjalnie Polska przejmie przewodnictwo od Węgier w południe w Warszawie podczas spotkania premierów Donalda Tuska i Viktora Orbana. Gośćmi szefa polskiego rządu będą też przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy oraz szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Podczas półrocznej prezydencji polski rząd chce realizować priorytety dotyczące m.in.: wzrostu gospodarczego, polityki energetycznej i zbliżenia z partnerami na Wschodzie.

Choć Traktat z Lizbony ograniczył rolę rotacyjnej prezydencji w Unii, kraj sprawujący przewodnictwo wciąż może przez pół roku wywierać piętno na unijnej polityce zależnie od swoich wpływów i zdolności do budowania kompromisów.

Jednym z najważniejszych zadań, które czeka polski rząd, są negocjacje ws. nowego wieloletniego budżetu UE po 2013 roku po środowej propozycji Komisji Europejskiej. Polska rozpocznie dyskusję w tej sprawie na spotkaniu ministrów ds. europejskich 28-29 lipca w Sopocie.

dfdraq2

Polski rząd chce także skupić się na wzmocnieniu wzrostu gospodarczego, co ma się dokonać m.in. dzięki dokończeniu budowy unijnego rynku wewnętrznego.

Choć Traktat z Lizbony umniejszył kompetencje rotacyjnej prezydencji w kontekście polityki zagranicznej - gdyż prowadzi ją obecnie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton - polski rząd nie zamierza być bierny.

Polska chce skoncentrować się zarówno na wzmocnieniu inicjatywy, której była współautorem (wraz ze Szwecją) - Partnerstwa Wschodniego, jak i na wypracowaniu nowych relacji UE ze światem arabskim oraz wspomaganiu krajów Afryki Północnej w budowie nowych struktur państwowych i państwa demokratycznego.

Polski rząd liczy na to, że w tym roku zakończone zostaną negocjacje z Ukrainą dotyczące podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Do końca roku ma być podpisany traktat akcesyjny z Chorwacją, która zakończyła już negocjacje.

dfdraq2

Jednym z najważniejszych spotkań polskiej prezydencji ma być szczyt Partnerstwa Wschodniego pod koniec września w Warszawie, na którym ma zostać ogłoszony nowy plan działania.

Polska będzie musiała się także zmierzyć z problemem dużego napływu imigrantów z Afryki Płn. do państw Unii. Do września ma zostać opracowany mechanizm pozwalający na czasowe przywracanie kontroli na granicach wewnątrz strefy Schengen w krytycznych sytuacjach. Polska broni swobody przepływu dla obywateli Unii Europejskiej. Ważne jest - jak mówią polscy politycy - by czasowe przywracanie kontroli na granicach nie rzutowało na swobodę przemieszania granic przez osoby, które np. udają się do innych krajów europejskich do pracy.

Rozpoczęcie prezydencji Polski w Warszawie

Z okazji rozpoczęcia polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - fasada Pałacu Prezydenckiego rozbłysła światłami w polskich barwach narodowych i kolorach Unii Europejskiej - żółtym i niebieskim.

dfdraq2

Okolicznościowa iluminacja Pałacu Prezydenckiego jest animacją barw Unii Europejskiej oraz loga polskiej prezydencji.

Pokaz iluminacji, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz przedstawicieli Fundacji Civis Polonus, która zajmuje się realizacją projektów edukacyjnych z zakresu UE, rozpoczęło wspólne odliczanie. W pokazie wziął udział także szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski.

- 1 lipca 2011 roku to bardzo piękny i ważny dzień. Rozpoczęła się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. To nasz wielki sukces i wielkie źródło radości - powiedział przed pałacem Komorowski.

dfdraq2

Podkreślił również, że 1 lipca 2011 przypada 20 rocznica rozwiązania Układu Warszawskiego. - Mamy za sobą niezwykłe 20 lat, ważne dla Polski i dobre dla Polski. Otwierające dobre perspektywy na przyszłość. Jest, z czego się cieszyć, jest, z czego być dumnym - dodał.

- Dziś o północy fasada Pałacu Prezydenckiego została rozświetlona w polskich barwach narodowych oraz w barwach europejskich - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

1 lipca Polska - po raz pierwszy od wstąpienia do Unii Europejskiej - obejmie przewodnictwo w Radzie UE. Do Warszawy z tej okazji przyjadą m.in. szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, premier Węgier Viktor Orban, który oficjalnie przekaże prezydencję premierowi Donaldowi Tuskowi.

dfdraq2

Na godz. 11 zaplanowano wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu, które rozpocznie się od odegrania hymnów Polski i UE. Po tym głos zabiorą: prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Następnie, o godz. 13 w Belwederze, Komorowski będzie gościł przewodniczącego RE Hermana van Rompuya. Podczas półrocznej prezydencji rząd chce realizować priorytety dotyczące m.in. wzrostu gospodarczego, polityki energetycznej i zbliżenia z partnerami na Wschodzie.

Według informacji Kancelarii Prezydenta, o godz. 14.30 Komorowski weźmie udział w otwarciu wystawy fotograficznej "Artyści Europie" w galerii ulicznej w Alejach Ujazdowskich. O godz. 18 prezydent przyjedzie do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej na uroczystą premierę opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego.

Na piątek zaplanowany jest szereg uroczystości z udziałem polskich i europejskich polityków, a także imprez dla Polaków mieszkających zarówno w stolicy jak i innych miastach w kraju.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj