Trwa ładowanie...
dl6ay9b
grom

Najbardziej elitarnej jednostce polskiej armii brakuje maszyn. GROM musi wynajmować samoloty

Antoni Macierewicz, jako minister obrony narodowej, dużo mówił o modernizacji i inwestowaniu w polską armię. GROM nie wyszedł jednak na tym dobrze. Okazuje się bowiem, że musi wypożyczać maszyny. - To wstyd, że nie ma na czym latać - ocenił gen. Roman Polko.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na stanowisku ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Blaszczak
Na stanowisku ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Blaszczak (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
dl6ay9b

GROM musi wynajmować samoloty - donosi "Fakt". Sprawa nie wydaje się błaha, bo dotyczy najbardziej elitarnej jednostki polskiej armii. Jej żołnierze uczestniczyli w wojnie w Iraku i Afganistanie. Jednak teraz, by mogli poćwiczyć skakanie ze spadochronem, trzeba wynajmować samoloty na rynku.

Skąd te informacje? To, że GROM planuje wypożyczenie dwóch maszyn, wynika z ogłoszenia opublikowanego 23 lutego. Samoloty mają być udostępnione wraz z załogą - do "wykonywania oraz zabezpieczenia szkolenia spadochronowego".

- Musi być przetarg. Inaczej nie będzie ważnego ćwiczenia - powiedział w rozmowie z dziennikiem wysoki rangą oficer jednostki.

dl6ay9b

Jak dodaje tabloid, zamówienie jest otwarte. Nie ma w nim informacji o ograniczeniach co do państwa, z którego mogą pochodzić wykonawcy misji. Eksperci zwracają przy tym uwagę, że sprawa dotyczy najbardziej tajnej jednostki w polskiej armii i ćwiczeń specjalnych. Takie zadania powinny więc być wykonywane we współpracy z pilotami wojskowymi.

Do sprawy odniósł się były dowódca GROM-u gen. Roman Polko. Nie szczędził mocnych słów. - Wstyd jest tym większy, że przecież mamy 16 wojskowych samolotów transportowych CASA C295, idealnych do ćwiczeń spadochronowych. Tyle że część z nich nie lata, bo są w remoncie. A te na chodzie najczęściej służą... VIP-om, którzy traktują je jak taksówki - podkreślił.

Sam Macierewicz w niecałe dwa lata wykonał CASĄ aż 112 lotów.

Zobacz także: Emilewicz: Polacy chcą być traktowani poważnie. Morawiecki to gwarantuje”

Źródło: "Fakt"

dl6ay9b

Podziel się opinią

Share
dl6ay9b
dl6ay9b
Więcej tematów