Polska"Najazd" partyjnych liderów na Podlasie

"Najazd" partyjnych liderów na Podlasie

Liderzy PiS, PO, Samoobrony i LPR wspierali kampanię wyborczą kandydatów tych ugrupowań w wyborach
do sejmiku województwa podlaskiego, które odbędą się 20 maja wraz
z referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Augustowa.
Przedstawiciele partii nie ukrywają, że te wybory to ważny
sprawdzian ich popularności.

13.05.2007 | aktual.: 13.05.2007 19:13

Premier: wynik referendum ws. obwodnicy zdecyduje o tempie rozwoju Polski

Najwięcej spotkań z wyborcami miał premier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, który m.in. w Zambrowie i Brańsku apelował o udział nie tylko w wyborach, ale także w referendum dotyczącym przebiegu obwodnicy Augustowa.

W jego ocenie zapadnie w nim bowiem decyzja ważna dla całego kraju o tym, w jakim tempie Polska będzie się rozwijała w najbliższych latach.

To decyzja, do której będziemy mogli odwoływać się w Brukseli, przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, także wobec opozycji politycznej, która w tej sprawie raz mówi jedno, raz mówi drugie - mówił premier na spotkaniu wyborczym w Zambrowie.

Szef rządu apelował o głosowanie w referendum na "tak" i poparcie planu budowy obwodnicy Augustowa w obecnie proponowanym wariancie, czyli przez dolinę rzeki Rospudy.

Tusk: sytuacja na Podlasiu jest symboliczna

Uczestniczący w białostockiej konwencji wyborczej PO Donald Tusk mówił, że w tych wyborach mieszkańcy Podlasia powiedzą, co myślą o rządach koalicji PiS, Samoobrony i LPR - zarówno na poziomie lokalnym, jak i centralnym. Sytuacja na Podlasiu jest symboliczna - ocenił.

Macie prawo, ale też i powinność powiedzieć całej Polsce, że te rządy to tak naprawdę "bezrząd", a Podlasie nierządem stoi - mówił Tusk. Zarzucał koalicjantom, że nie potrafili "przez długie tygodnie skonstruować władzy" (koalicję rządzącą w sejmiku wybranym jesienią stworzyły PiS i Samoobrona, radni LPR nie weszli do sejmiku).

Wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper wziął udział w VI kongresie sprawozdawczo-wyborczym podlaskiej Samoobrony w Białymstoku. Lepper nie odnosił się podczas spotkania z dziennikarzami do wyborów samorządowych. Zapewniał, że przekazane przez niego informacje o pomocy dla mieszkańców wsi poszkodowanych wskutek ostatniej wichury, która przeszła nad Polską w piątek, nie mają związku z kampanią do sejmiku, bo "nikt kataklizmu nie planował".

Wraz z minister pracy Anną Kalatą, Lepper odwiedził poszkodowane podlaskie wsie Kopciówka i Chodorówka Stara, gdzie w wyniku piątkowej wichury, w sumie uszkodzonych zostało około 100 budynków.

W sobotę poszkodowanych mieszkańców odwiedził też wicepremier i minister edukacji Roman Giertych, który wspierał kampanię wyborczą LPR w Suwałkach i Augustowie. Podkreślił, że obwodnica Augustowa przez dolinę Rospudy powinna być budowana. Skoro podjęliśmy decyzję o budowie drogi przez dolinę Rospudy, powinniśmy ją wykonać szybko i bezwzględnie, dlatego, że brak realizacji tej decyzji oznacza podważanie autorytetu polskiego rządu - powiedział w Suwałkach.

Wybory do sejmiku województwa podlaskiego muszą być powtórzone, bo po jesiennych, w ustawowym terminie trzech miesięcy radnym nie udało się wybrać zarządu Podlasia w pełnym składzie. Sejmik uległ więc rozwiązaniu z mocy prawa.

Towarzyszące wyborom referendum w sprawie budowy obwodnicy Augustowa, odbędzie się na wniosek PiS, które zebrało pod nim ponad 50 tys. podpisów mieszkańców regionu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)