Nagroda specjalna dla polskiej pracy z astronomii
Jedną z nagród specjalnych Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, który zakończył się w Moskwie, otrzymała Agata Karska. Jury doceniło jej pracę Historia odkrycia i badania zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd BDá+14?5016 - poinformował Ryszard Rakowski z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.
22.09.2005 | aktual.: 22.09.2005 12:42
Ubiegłoroczna absolwentka LO im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu, a obecnie studentka astronomii na Uniwersytecie M. Kopernika w Toruniu, przedstawiła historię odkrycia przez siebie zaćmieniowego układu podwójnego gwiazd oraz wyniki jego badań prowadzonych od wiosny 2002 roku w Centrum Astronomicznym UMK w Pniewach - powiedział Rakowski.
Polka wygrała staż w Europejskim Centrum Kosmicznych Badań i Technologii w holenderskim Nordwijk i udział w kongresie Międzynarodowej Federacji Astronautycznej w Japonii.
Polskę reprezentowały jeszcze dwie inne prace: Kai Giżewskiej - "Próby łagodzenia stresu u psów w schronisku przy zastosowaniu dźwięków - muzykoterapia", w której pokazała, jak muzyka klasyczna może wpływać łagodząco na psy przebywające w schronisku dla bezdomnych zwierząt, oraz Kamili Zapałowicz - "Wpływ herbicydu Expert Met 56 WG na grzyba owadobójczego Metarhizium flavoviride". Według przeprowadzonych przez nią badań herbicydy stosowane nawet w dawkach niższych niż zalecane stwarzają zagrożenie dla mikroorganizmów, które stanowią naturalną ochronę roślin.
W tegorocznych finałach zaprezentowano w sumie 75 prac 120 autorów z 32 krajów: 22 krajów Unii Europejskiej oraz Białorusi, Bułgarii, Gruzji, Islandii, Izraela, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, ponadto gościnnie trzy prace młodych naukowców z Chin, Japonii i USA.
Trzy równorzędne nagrody główne trafiły do: Hiszpanii za pracę pt. "Odkrycie nowych gatunków roślin na Wyspach Kanaryjskich"; Niemiec - za pracę pt. "Wielokątna struktury wody - nieoczekiwane łamanie symetrii w dynamice płynów" oraz Szwajcarii za opracowanie nowej techniki zapobiegania infekcjom układu moczowego, powodowanym stosowaniem cewników.
Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej organizowany jest przez Komisję Europejską od 1989 roku. Obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, nauki społeczne, ekonomiczne i technikę. Jego celem jest promocja zainteresowań naukowych wśród młodzieży. Co roku w Konkursie bierze udział ponad 30 tys. młodych naukowców.
Polacy uczestniczyli w konkursie po raz jedenasty. Dotychczas zdobyli 13 nagród głównych, w tym 2 pierwsze, 5 drugich i 6 trzecich.
Polskie eliminacje Konkursu organizuje Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. Termin nadsyłania prac na następną edycję mija 31 października 2005 roku.