Nagroda im. Giedroycia dla Jerzego Kłoczowskiego
Prof. Jerzy Kłoczowski (PAP/Jacek Turczyk)
Pierwszym laureatem Nagrody im. Giedroycia za działalność w imieniu polskiej racji stanu został prof. Jerzy Kłoczowski. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w piątek w warszawskich Łazienkach.
W pierwszą rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia, twórcy "Kultury" i Instytutu Literackiego w Paryżu, Rzeczpospolita ustanowiła - za zgodą Instytutu - nagrodę honorową Jego imienia za działalność w imię polskiej racji stanu.
Nominowanych do nagrody było dziewięć osób: Zbigniew Gluza, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Pomianowski, Bohdan Osadczuk, Jerzy Kłoczowski, Janina Ochojska, prof. Janusz Kazimierz Zawodny, Jacek Kuroń i Tadeusz Mazowiecki.
Kapituła nagrody zdecydowała, że w tym roku nagroda przypadnie prof. Jerzemu Kłoczowskiemu. Profesor Kłoczowski jest autorem i redaktorem około 600 prac z zakresu historii m.in. "Kościoła w Polsce", "Dziejów polskiego chrześcijaństwa" oraz jednym z autorów wielotomowej francuskiej encyklopedii "Historia chrześcijaństwa". Wyróżniony został tytułami doktora honoris causa Sorbony, Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, a także uniwersytetów w Grodnie i Akademii Mohylańskiej w Kijowie.
Prof. Kłoczowski był też inicjatorem powołania w Lublinie w 1991 roku Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej, którego głównym zadaniem stało się opracowanie syntezy dziejów tego regionu. Był również jednym z inicjatorów powołania takich instytutów w innych krajach naszego regionu. Efektem ich pracy jest m.in. napisana wspólnie przez historyków czterech państw "Historia Europy Środkowo-Wschodniej".
Najnowszą inicjatywą prof. Kłoczowskiego jest powołanie Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów, które zainaugurowało swoją działalność w październiku.(aka)