Nagły zwrot ws. TVP. Jest wniosek do KRS
Dynamiczna sytuacja w mediach publicznych. W środę zostały wybrane nowe władze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Jednak mogą mieć trudności z objęciem nowych stanowisk. Wniosek o odmowę dokonania wpisu do KRS złożył Maciej Świrski, przewodniczący KRRiT.
"Wysłałem do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o odmowę dokonania wpisu do KRS osób bezprawnie powołanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do władz spółek Telewizja Polska SA, Polskie Radio SA i Polska Agencja Prasowa" - napisał na platformie X Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Odwołanie prezesów mediów publicznych
W opublikowanym w środę przed południem komunikacie podano, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał prezesów i członków rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiego Agencji Prasowej "jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza zapowiedź zmian. Były prezes TVP wytyka wpadkę PO
W środę na stronie Polskiej Agencji Prasowej pojawiły się nazwiska nowych władz. Śląski korespondent PAP Marek Błoński zastąpił Wojciecha Surmacza na stanowisku prezesa. Z kolei Piotr Zemła został nowym przewodniczącym rady nadzorczej TVP, a nowym prezesem TVP ma być Tomasz Sygut, który zastąpi Mateusza Matyszkowicza.
Jak podają Wirtualnemedia, Zemła w środę przed południem pojawił się w gabinecie prezesa TVP przy ul. Woronicza, gdzie spotkał dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza i posła PiS Marka Suskiego. Wirtualna Polska podała, że Matyszkowicz nie uznał swoje odwołania i nie podpisał dokumentów.