Nagły zwrot ws. posiedzenia z 16 grudnia? Marszałek Senatu: jeśli będzie wola, zgłoszę budżetowe poprawki opozycji
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski nie wyklucza, że zgłosi na najbliższym posiedzeniu poprawki opozycji do tegorocznej ustawy budżetowej. Podczas posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia marszałek Sejmu na wniosek posła Jacka Sasina zdecydował o zblokowaniu wszystkich poprawek opozycji, po czym zostały one odrzucone.
Najbliższe posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 11-13 stycznia. 4 stycznia senacka komisja budżetu i finansów publicznych zarekomendowała Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy budżetowej na 2017 rok. Komisja zaakceptowała ten wniosek jednogłośnie, głosowało tylko siedmiu senatorów PiS, będących jej członkami. W głosowaniu nie brali udziału senatorowie PO.
"Jeśli będzie wola, to jako marszałek Senatu, na najbliższym posiedzeniu zgłoszę budżetowe poprawki proponowane przez opozycję" - napisał na Twitterze Stanisław Karczewski.
To odpowiedź na propozycję Ryszarda Petru, który zwrócił się wcześniej do senatorów PiS z apelem o zgłoszenie poprawek do budżetu, które miały być przedmiotem debaty w Sejmie. - To teoretycznie jest możliwe, w praktyce jak będzie, zobaczymy - powiedział z kolei szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że "najlepszym rozwiązaniem byłoby odblokowanie sali posiedzeń Sejmu i rozmowa".
Sejm uchwalił ustawę budżetową na posiedzeniu przeniesionym do Sali Kolumnowej
- Planowane jest rozpoczęcie nowego posiedzenia Sejmu 11 stycznia. Zobaczymy, czy do tego czasu opozycja wciąż będzie okupować gmach Sejmu, a więc salę plenarną, czy też nie - powiedział. Dodał, że "są sygnały, które mówią, że jakaś część opozycji poszła po rozum do głowy".
Sejm uchwalił ustawę na posiedzeniu przeniesionym do Sali Kolumnowej. W głosowaniu brali udział niemal wyłącznie posłowie PiS, a politycy PO i Nowoczesnej uważają, że głosowanie było nielegalne. Senat ma się zająć budżetem na posiedzeniu 11 stycznia.
Kancelaria Sejmu opublikowała opinie trzech ekspertów w sprawie spornego posiedzenia Sejmu, w tym zblokowania poprawek. Wskazali oni między innymi, że do przypadku zblokowania poprawek doszło już w historii parlamentaryzmu.