Trwa ładowanie...
nafta
+1
Maja Kołodziejczyk
01-10-2018 09:59

NAFTA: USA, Meksyk i Kanada podpisały porozumienie w sprawie nowej umowy handlowej

Umowę NAFTA zastąpiła USMCA. Stany Zjednoczone, Kanada i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie „nowej, zmodernizowanej umowy handlowej na XXI wiek”.

NAFTA: USA, Meksyk i Kanada podpisały porozumienie w sprawie nowej umowy handlowejŹródło: iStock.com
d20kveu
d20kveu

USA, Meksyk i Kanada – porozumienie

Minister spraw zagranicznych Kanady – Chrystia Freeland i przedstawiciel USA d.s handlu Robert Lighthizer we wspólnym komunikacie oznajmili, że Kanada, USA i Meksyk osiągnęły porozumienie w sprawie nowej, zmodernizowanej umowy handlowej.

Zmodernizowany Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) między USA, Meksykiem i Kanadą oznaczono nowym skrótem „USMCA”. Według treści komunikatu USMCA zagwarantuje rolnikom, pracownikom, ranczerom oraz firmom umowę handlową o wysokim standardzie. Jej wynikiem maja być jeszcze bardziej wolnej rynki, sprawiedliwszy handel oraz zdrowy wzrost gospodarczy regionu. Umowa wzmocni również klasę średnią i stworzy dobrze płatne miejsca pracy.

NAFTA – co w umowie?

Według informacji podanych przez osoby zbliżone do negocjacji, nowa umowa posiada praktycznie niezmieniony rozdział 19 dotyczący mechanizmu rozwiązywania sporów (co było szczególnie ważne dla Kanady). Wiadomo, że Ottawa zdołała także wynegocjować ochronę dla rodzimej branży kulturowej i mediów. Z zamian za to Kanada wyraziła zgodę na to, żeby otworzyć swój chroniony rynek mleczarski, co było jednym z głównych postulatów Trumpa. Jak donoszą media Kanada zgodziła się dać amerykańskim rolnikom taki sam lub większy dostęp do swojego rynku mleczarskiego. Zachowała natomiast system zarządzania podażą, którego rozmontowywanie byłoby bardzo ryzykowne politycznie ze względu na silne lobby rolnicze (szczególnie w prowincji Quebec, gdzie odbywają się wybory).

Należy podkreślić, że administracja Trumpa zgodziła się znieść cła na import aluminium i stali. Zagwarantowała także, że nie nałoży ceł na kanadyjskie auta i części samochodowej poniżej określonej kwoty. W sytuacji, jakby Ottawa nie poszła na ustępstwa, Trump wielokrotnie groził je nałożeniem aż 25-procentowych taryf na samochody.

d20kveu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20kveu
Więcej tematów