Nadzwyczajna sesja Rady Gubernatorów ws. Iranu
W wiedeńskiej siedzibie
Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gubernatorów - organu
wykonawczego MAEA, poświęcone sprawie irańskiego programu atomowego.
02.02.2006 | aktual.: 02.02.2006 12:39
W środę, na dzień przed sesją, MAEA otrzymała projekt rezolucji, zakładającej przeniesienie debaty w sprawie Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Projekt dokumentu jest wynikiem spotkania, w poniedziałek w Londynie, przedstawicieli pięciu państw-stałych członków RB ONZ. W imieniu tej grupy projekt rezolucji przesłały do MAEA trzy kraje: Wielka Brytania, Francja i Niemcy, które także brały udział w londyńskim spotkaniu.
W Radzie Gubernatorów MAEA reprezentowane jest 35 państw. Zdaniem mediów amerykańskich, inicjatorzy projektu rezolucji nie mogą spodziewać się poparcia dokumentu przez zdecydowaną większość gubernatorów - projekt może jednak uzyskać aprobatę zwykłej większości. W Radzie Gubernatorów żaden kraj nie ma prawa weta.
Dokument, przedyskutowany w Londynie i będący wyrazem kompromisu, nieoczekiwanie zyskał poparcie Rosji i Chin. Te dwa kraje, mające prawo weta w RB ONZ, dotychczas były przeciwne przekazaniu tam sprawy irańskiego programu atomowego w obawie, że prowadzić to może do nałożenia sankcji na Iran i tym samym skomplikowania stosunków tych państw z Teheranem. Nie jest wykluczone, że na czwartkowym posiedzeniu Rady Gubernatorów do projektu zostaną wprowadzone dodatkowe poprawki, dotyczące głównie zawartych w nim sformułowań.
"Piątka" chce by szef MAEA Mohammed ElBaradei przedstawił Radzie Bezpieczeństwa ONZ "kroki, jakie należałoby podjąć wobec Iranu", a także by MAEA formalnie odesłała RB ONZ wszystkie raporty, dotyczące wątpliwości co do natury irańskich badań nuklearnych. Ważnym ukłonem w stronę Rosji i Chin - pisze "International Herald Tribune" - ma być odłożenie o miesiąc wszelkich decyzji RB ONZ w irańskiej sprawie.
Pod koniec ubiegłego roku Iran mimo zastrzeżeń MAEA ogłosił wznowienie prac związanych z paliwem atomowym, w tym z uranem, w zakładach jądrowych w Natanz. Międzynarodowa opinia obawia się, iż Iran może pracować nad rozwojem broni nuklearnej.
Oficjalnie Teheran twierdzi, że zamierza wykorzystać energię nuklearną jedynie do celów pokojowych. W opinii Teheranu, nie ma podstaw prawnych do przeniesienia kwestii irańskiego programu nuklearnego na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Władze w Iranie ostrzegły, że odesłanie sprawy do RB ONZ może oznaczać koniec działań dyplomatycznych na rzecz rozwiązania tej kwestii.