Blokada Rosji złamana. Ukraińcy znaleźli inną drogę
Pojawia się szansa na wznowienie eksportu zboża drogą wodną. W nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow poinformował, że16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju. Mają one odebrać ukraińskie ziarno z portów rzecznych. Kolejne jednostki oczekują już w rumuńskim kanale Sulina.
- W ciągu ostatnich czterech dni 16 statków przeszło przez ujście rzeki Bystre - powiedział wiceminister Waszkow. - Planujemy utrzymać to tempo - dodał.
Resort wyjaśnił, że 16 statków oczekuje teraz na załadunek ukraińskiego zboża przeznaczonego na eksport na rynki zagraniczne w portach rzecznych na Dunaju w miastach Izmaił i Reni, których wykorzystanie stało się możliwe dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży, leżącej naprzeciwko ujścia Bystre.
Drogą przez kanał mogły do tej pory przepływać tylko cztery statki dziennie, ale Ukraina negocjuje z Rumunią możliwość zwiększenie tej przepustowości do ośmiu jednostek na dobę, zdradził Waszkow. Na swoją kolej w kanale Sulina czekać ponad 90 kolejnych jednostek, informuje Reuters.
Ukraina negocjuje z Rumunią i z KE
- Ukraina negocjuje z rumuńskimi kolegami i przedstawicielami Komisji Europejskiej na temat zwiększenia tempa przepraw - powiedział. Jeśli rozmowy zakończą się pomyślnie, Kijów oczekuje, że zatłoczenie statków zakończy się w ciągu tygodnia i że miesięczny eksport zboża wzrośnie o 500 tys. ton.
Przed rosyjską inwazją Ukraina eksportowała do 80 proc. swojego zboża. Flota Czarnomorska blokuje jednak skutecznie będące dalej pod jurysdykcją Kijowa porty w Odessie i Mikołajewie. Rosjanie, opanowując południową część Ukrainy, przejęli porty w Chersoniu, Berdiańsku i Mariupolu. Łącznie na wywiezienie z Ukrainy czeka nawet do 30 tys. ton ziarna.
W środę w Stambule mają odbyć się negocjacje między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ na temat korytarza morskiego, którym transportowano by ziarno.
Zobacz też: "Słabe wyszkolenie lotników, słaba organizacja". Gen. Drewniak punktuje błędy Rosjan
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski