Trwa ładowanie...

Blokada Rosji złamana. Ukraińcy znaleźli inną drogę

Pojawia się szansa na wznowienie eksportu zboża drogą wodną. W nocy z wtorku na środę ukraiński wiceminister infrastruktury Jurij Waszkow poinformował, że16 statków towarowych przepłynęło już przez ujście Bystre na Dunaju. Mają one odebrać ukraińskie ziarno z portów rzecznych. Kolejne jednostki oczekują już w rumuńskim kanale Sulina.

Eksport ma się odbywać przez porty rzeczne na DunajuEksport ma się odbywać przez porty rzeczne na DunajuŹródło: Google Earth
d3nkp8w
d3nkp8w

- W ciągu ostatnich czterech dni 16 statków przeszło przez ujście rzeki Bystre - powiedział wiceminister Waszkow. - Planujemy utrzymać to tempo - dodał.

Resort wyjaśnił, że 16 statków oczekuje teraz na załadunek ukraińskiego zboża przeznaczonego na eksport na rynki zagraniczne w portach rzecznych na Dunaju w miastach Izmaił i Reni, których wykorzystanie stało się możliwe dzięki odzyskaniu przez Ukraińców Wyspy Węży, leżącej naprzeciwko ujścia Bystre.

Drogą przez kanał mogły do tej pory przepływać tylko cztery statki dziennie, ale Ukraina negocjuje z Rumunią możliwość zwiększenie tej przepustowości do ośmiu jednostek na dobę, zdradził Waszkow. Na swoją kolej w kanale Sulina czekać ponad 90 kolejnych jednostek, informuje Reuters.

d3nkp8w

Ukraina negocjuje z Rumunią i z KE

- Ukraina negocjuje z rumuńskimi kolegami i przedstawicielami Komisji Europejskiej na temat zwiększenia tempa przepraw - powiedział. Jeśli rozmowy zakończą się pomyślnie, Kijów oczekuje, że zatłoczenie statków zakończy się w ciągu tygodnia i że miesięczny eksport zboża wzrośnie o 500 tys. ton.

Przed rosyjską inwazją Ukraina eksportowała do 80 proc. swojego zboża. Flota Czarnomorska blokuje jednak skutecznie będące dalej pod jurysdykcją Kijowa porty w Odessie i Mikołajewie. Rosjanie, opanowując południową część Ukrainy, przejęli porty w Chersoniu, Berdiańsku i Mariupolu. Łącznie na wywiezienie z Ukrainy czeka nawet do 30 tys. ton ziarna.

W środę w Stambule mają odbyć się negocjacje między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ na temat korytarza morskiego, którym transportowano by ziarno.

d3nkp8w

Zobacz też: "Słabe wyszkolenie lotników, słaba organizacja". Gen. Drewniak punktuje błędy Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3nkp8w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3nkp8w
Więcej tematów