Trwa ładowanie...
d1t4djx
04-11-2003 14:45

Nadzieja dla dzieci z rakiem

Około 500 lekarzy pierwszego kontaktu odbędzie w ciągu najbliższego roku szkolenia w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów u dzieci. Organizatorzy programu mają nadzieję, że dzięki temu zmniejszy się liczba dzieci, które zaczynają leczenie onkologiczne w późnym stadium rozwoju choroby.

d1t4djx
d1t4djx

O programie finansowanym przez Fundację Ronalda McDonalda poinformował we wtorek Krajowy konsultant w dziedzinie hematologii i onkologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk. "Stosunkowo niewiele dzieci trafia na leczenie w pierwszym stadium choroby. Czasami okazuje się, że dyskretne objawy kliniczne choroby nowotworowej trwały u dziecka już od kilku lub kilkunastu miesięcy. Chodzi nam o to, by rozpoznanie nowotworu następowało w momencie wystąpienia pierwszych objawów, chcemy na nie uczulić lekarzy, do których najpierw trafiają dzieci" - powiedział.

Jak podkreślił prof. Kowalczyk, wyniki leczenia nowotworów u dzieci w Polsce są zbliżone do osiąganych w krajach Europy zachodniej. Jednak w tamtych krajach znacznie większy odsetek dzieci trafia na leczenie specjalistyczne w pierwszych stadiach choroby.

Odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie zapewnia całkowity powrót do zdrowia dziecka. Odpowiedzialność za zbyt późne wykrycie nowotworu ponoszą często lekarze pierwszego kontaktu, którzy nie podejrzewają wystąpienia nowotworu.

Rocznie wykrywa się w Polsce 1100 do 1200 nowotworów u dzieci. Obecnie na tę chorobę leczonych jest ponad 2 tysiące dzieci, a 6 tys. pozostaje pod kontrolą lekarzy w związku z przebytą chorobą. Udaje się wyleczyć ok. 70% dzieci cierpiących na nowotwory.

Najczęściej najmłodsi chorują na białaczki, guzy mózgu i chłoniaki. W przypadku tych ostatnich ponad 70% zaczyna być leczonych w trzecim lub czwartym stadium choroby. W Polsce działa 11 wysoko wyspecjalizowanych ośrodków onkologii dziecięcej. Specjalizację w tej dziedzinie ma 30 lekarzy, kolejnych 30 wkrótce przystąpi do egzaminu. Obecnie na każdym oddziale onkologii dziecięcej pracuje psycholog.

d1t4djx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t4djx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj