Trwa ładowanie...

Nadgryzione 500 plus. Coraz mniej pieniędzy w kieszeni

Inflacja w zastraszającym tempie pożera nasze portfele. Nadgryza oszczędności, pensje i świadczenia. Wartość pieniądza szybuje na łeb, na szyję. Oznacza to, że coraz mniej warte jest między innymi świadczenie z programu Rodzina 500 plus. Wiadomo dokładnie, o ile spadła wartość świadczenia.

Coraz mniej cukrowej waty za 500 plusCoraz mniej cukrowej waty za 500 plusŹródło: Getty Images, fot: Tim Clayton
d18cxg6
d18cxg6

Rafał Mundry, ekonomista, analityk gospodarczy i wykładowca uniwersytecki obliczył, jak stopniał sztandarowy program Prawa i Sprawiedliwości. Wartość nabywcza tej kwoty zmalała. - Za 500 plus kupimy o jedną czwartą mniej rzeczy niż 6 lat temu - twierdzi specjalista.

Program Rodzina 500 plus, wprowadzony w kwietniu 2016 roku, przewiduje prawo do świadczenia dla każdego dziecka do osiągnięcia pełnoletności. Sześć lat temu to było dużo pieniędzy.

- Wszyscy odczuwamy spadek wartości pieniądza. Jego siła nabywcza się zmniejsza. Pięćset złotych, przyznane rodzinom na dziecko przez PiS w 2016 roku, dziś warte jest 380 złotych - mówi Rafał Mundry.

Jak komentuje, normalnie dodatek ten, tak jak każde inne świadczenie wypłacane określonym grupom, powinien być rewaloryzowany. Jednak, jak zauważa, od początku istnienia 500+ funkcjonowało jako szczególny ekonomiczny byt. Nie jest przecież pomocą socjalną, skoro trafia do wszystkich - potrzebujących i nie.

d18cxg6

- Uznać można, że kształt świadczenia 500 plus to świadomy wybór polityczny rządzącej formacji. Możliwe, że celowo nie została zarządzona waloryzacja, bo chodziło jedynie o mechanizm wyborczy. Nie ma więc indeksacji. Albo w grę wchodzą obawy o stan budżetu państwa. Innych opcji nie ma - dodaje ekspert.

Te pieniądze nie przyczyniły się jednak do polskiego baby boomu. - 500 plus nie miało większego wpływu na demografię, nie jest więc bodźcem do rodzenia dzieci. W pierwszych miesiącach zmieniło nieco statystyki, ale podejrzewać można, że tylko zachęcało do dzietności tych, którzy się wahali. Potem szybko obserwować można było spadek tej tendencji - zauważa ekonomista. Przypomina też, że wszystkie dzieci dostają to świadczenie od 2019 roku, wcześniej należało się ono dopiero po urodzeniu drugiego potomka, więc w początkowej fazie mogło mobilizować do rodzicielstwa. - Mogło być tym dodatkowym bodźcem. Dziś już nie jest - mówi Mundry.

Nadgryzione 500 plus. Coraz mniej pieniędzy w kieszeni

Ekspert jest zdania, że z uwagi na inflację na każde dziecko powinno przypadać około 700 złotych. Przy inflacji 15,9 proc w czerwcu ta rzeczywista wypłacana wartość to już tylko 380 złotych. - Inaczej mówiąc, dziś za 500+ zrobimy o ¼ mniejsze zakupy niż 6 lat temu. Wiemy już, że takich planów, by zmienić tę kwotę, ugrupowanie nie ma. Jestem zdania, że waloryzacja powinna być wpisana w ten program od początku. Teraz dyskusja na ten temat stała się niewygodna. I nie jest to dobry moment na waloryzowanie 500+. Chyba, że dla tych najuboższych, najbardziej potrzebujących - mówi.

d18cxg6

Co będzie dalej z finansami polskich rodzin? Ekonomista nie ma pocieszających wieści. - Będziemy mieć mniej pieniędzy. To znaczy więcej, ale mniej wartych. Przez inflację. Będzie nam się żyło biedniej, bo inflacja na poziomie 16 proc. zjada nam dwie pensje w roku.

Polityka walki z inflacją, prowadzona przez polski rząd nie wróży, według analityka, niczego dobrego. - Zamiast prowadzić spójną politykę gospodarczą na trudne czasy, NBP wyciąga nam pieniądze z jednej kieszeni podwyżkami stóp, walcząc z inflacją, a rząd je dosypuje do drugiej kieszeni. To nic nie zmienia - mówi Rafał Mundry i dodaje, że teraz musimy i oswajać się z myślą o tym, że nadchodzą gorsze czasy i być gotowi na spowolnienie gospodarcze. Oby nie trwało długo.

d18cxg6

Rafał Mundry, ekonomista, absolwent studiów doktoranckich Uniwersytetu Wrocławskiego i absolwent Institute of Banking University College Dublin, nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Wrocławskim.

Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18cxg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18cxg6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj