Trwa ładowanie...

Nadciąga Zeetje. IMGW ostrzega przed wichurami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem dla sześciu województw. Lokalnie porywy wiatru mogą osiągać prędkość nawet 95 km/h. Pogoda nie będzie nas rozpieszczać także w środę: mogą pojawić się zawieje i zamiecie śnieżne.

Share
Nadciąga Zeetje. IMGW ostrzega przed wichuramiŹródło: PAP, fot: Lech Muszyński
d3j983u

W najbliższych, kilkudziesięciu godzinach pogodę w naszym kraju kształtował będzie głęboki i rozległy ośrodek niskiego ciśnienia o nazwie „Zeetje”, który znad Finlandii przemieszczał się będzie nad Estonię, a następnie nad Łotwę.

Układowi niżowemu towarzyszyć będą kolejne fronty atmosferyczne, które z północnego zachodu i północy przemieszać się będą na południe Polski.

O ile jeszcze dzisiaj z północnego zachodu napływać będą do nas ciepłe masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, stąd należy się spodziewać nieco intensywniejszych opadów deszczu (tylko w górach śniegu), o tyle już w nocy z północy zacznie stopniowo napływać chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego. Wraz z nim pojawią się intensywniejsze opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a w środę samego śniegu.

wxcharts.eu
Źródło: wxcharts.eu

We wtorek nieco mocniej popada deszcz w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, na Warmii, Mazurach, na Podlasiu, na Lubelszczyźnie oraz na Podkarpaciu, gdzie lokalnie spadnie do 4 – 6 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. Natomiast w Karkonoszach, Beskidach i w Tatrach spadnie od 3 do 5 centymetrów śniegu.

d3j983u

W nocy z wtorku na środę nieco intensywniejszych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu należy się spodziewać całym kraju - wysokość opadu (mieszanego) wyniesie od 3 do 6 mm. W Sudetach i Bieszczadach oraz na ich przedgórzu spadnie od 3 do 5 centymetrów śniegu, a na Żywiecczyźnie, Podhalu i Nowosądecczyźnie oraz w Beskidach i w Tatrach nawet do 13 centymetrów „białego puchu”.

W środę mocniej popada śnieg we wschodniej i południowej Polsce (od Warmii, Mazur i Podlasia przez Mazowsze po Lubelszczyznę i Świętokrzyskie oraz od Podkarpacia przez Małopolskę i Śląsk po Opolszczyznę i Dolny Śląsk). Spaść może tam przez cały dzień od 2 do 4 centymetrów śniegu. Mocniej popada w górach i na przedgórzu (od Sudetów po Bieszczady), tam spadnie od 4 do 10 centymetrów śniegu.

W związku z dużym gradientem barycznym w tym okresie (do jutra, do wieczora) w całym kraju powieje porywisty wiatr, w porywach do 50 – 75 km/h, w pasie wybrzeża porywy do 80 – 90 km/h, a w wysoko w górach porywy mogą nawet przekraczać 100 km/h.
Na Bałtyku sztorm - od 8 do 10 stopni w skali Beauforta.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia dla sześciu województw. Ostrzeżenie I stopnia (najniższego w trzystopniowej skali) obowiązuje we wtorek dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz łódzkiego. W dwóch powiatach - w słupskim w woj. pomorskim oraz sławieńskim w woj. zachodniopomorskim - ogłoszono alert II stopnia.

Synoptycy prognozują, że silny wiatr wiał będzie także w środę i to praktycznie w całej Polsce - z wyjątkiem woj. mazowieckiego i lubelskiego. IMGW prognozuje wydanie alertów I stopnia w 13 województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. W województwie pomorskim prognozowane jest wydanie ostrzeżenia II stopnia przed silnym wiatrem.

d3j983u

Porywisty wiatr będzie obniżał temperaturę odczuwalną, a dodatkowo podczas nieco intensywniejszych opadów deszczu ze śniegiem i śniegu powodował będzie lokalne zawieje i zamiecie śnieżne. Może również łamać gałęzie i konary drzew oraz uszkadzać linie energetyczne.

Niestety, w całym kraju drogi będą bardzo śliskie. Powracając z sylwestrowego wyjazdu zachowajmy szczególną rozwagę i rozsądek.

Źródło: CUMULUS, IMGW

d3j983u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j983u
Więcej tematów