Nad Białorusią i Rosją przelecą polscy inspektorzy
Polska misja planuje wykonać lot obserwacyjny nad terytorium Białorusi i Rosji. Poinformowała o tym niezależna białoruska agencja prasowa "BiełaPAN", powołując się na Ministerstwo Obrony Rosji.
Polscy inspektorzy na pokładzie ukraińskiego samolotu An-30B przelecą na Rosją i Białorusią w ramach realizacji międzynarodowego traktatu o otwartych przestworzach. Misja obserwacyjna potrwa od 24 do 28 listopada.
An-30B to samolot zwiadowczy z umieszczonymi na nim aparatami fotograficznymi. W trakcie przelotu uzgodnioną wcześniej trasą rosyjscy specjaliści będący na pokładzie samolotu będą kontrolować parametry lotu i funkcjonowanie przewidzianej porozumieniem aparatury obserwacyjnej.
W kwietniu nad Polską latał rosyjski An-30B. Na jego pokładzie znajdowała się rosyjsko-białoruska misja obserwacyjna.
Loty obserwacyjne odbywają się za zgodą państwa obserwowanego i na zasadzie wzajemności. Lot może się odbywać nad całym terytorium kraju, z wyłączeniem stref zakazanych. Długość lotu zależy od terytorium państwa i liczby lotnisk udostępnianych systemowi Otwartych Przestworzy.
Po raz pierwszy z ideą otwartych przestworzy wystąpił w 1955 r. prezydent USA Dwight Eisenhower zwracając się do szefa KPZR Nikity Chruszczowa na konferencji czterech mocarstw w Genewie. ZSRR przyjął propozycję, lecz do podpisania traktatu nie doszło. Rozmowy o systemie wzajemnych inspekcji wznowiono w 1989 r.
Traktat o Otwartych Przestworzach (Open Skies) umożliwiający wzajemną kontrolę potencjału obronnego i działalności wojskowej został podpisany w 1992 r. przez 25 państw w Helsinkach; Polska ratyfikowała go w 1995 r. Obecnie stronami traktatu są 34 państwa.