Trwa ładowanie...

Naczelna Rada Lekarska wystąpi z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego

Naczelna Rada Lekarska zadecydowała, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy rezydentów. Zdaniem NRL wprowadzone do niej zapisy różnicujące wynagrodzenie lekarzy rezydentów w zależności od terminu przyjęcia na specjalizację naruszają konstytucję i Kodeks pracy.
Share
NRL uznała, że rozporządzenie bezzasadnie różnicuje wynagrodzenie rezydentów
NRL uznała, że rozporządzenie bezzasadnie różnicuje wynagrodzenie rezydentówŹródło: flickr.com
d2mpjhg

Chodzi w szczególności o zapisy w rozporządzeniu ministra Radziwiłła, odnoszące się do lekarzy, którzy dopiero rozpoczną rezydenturę. Bedą oni mogli liczyć na większe wynagrodzenie niż ci, którzy szkolenie specjalizacyjne rozpoczęli wiosną tego roku lub wcześniej.

Zdaniem NLR, zapis ten jest niekonstytucyjny i narusza przepisy Kodeksu pracy, które gwarantują pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Rozporządzenie ministra zdrowia obowiązuje od 31 października. Reguluje wzrost wysokości wynagrodzeń rezydentów do 2019 r. Zgodnie z nim lekarze, którzy zakwalifikowali się do szkolenia przed wejściem w życie rozporządzenia, w 2017 r. mogą liczyć na wynagrodzenie od 3570 zł do 4391 zł. W roku 2019 r. ich wynagrodzenie ma wynieść pomiędzy 3759 zł a 4624 zł. Jednak lekarze, którzy zakwalifikują się do szkolenia po wejściu

d2mpjhg

Podziel się opinią

Share
d2mpjhg
d2mpjhg
Więcej tematów