Nacjonaliści doszli do władzy w Katalonii
W wyborach do regionalnego
parlamentu Katalonii zwyciężyli umiarkowani nacjonaliści,
ale koalicja lewicowa ponownie będzie miała większość w parlamencie.
Według oficjalnych rezultatów głosowania, opublikowanych po przeliczeniu ponad 99% głosów, umiarkowanie nacjonalistyczna partia katalońskich chrześcijańskich demokratów Konwergencja i Związek (CiU) zdobyła 31,5% głosów i będzie miała 48 mandatów w liczącym 135 deputowanych regionalnym parlamencie.
Socjalistyczna Partia Katalonii (PSC) zdobyła 26,84% głosów i 37 mandatów a jej tradycyjna sojuszniczka Lewica Republikańska (ERC) odpowiednio 14,05% głosów i 21 mandatów. Ekskomuniści i Zieloni występujący w sojuszu (ICV-EUiA) uzyskali 9,55% głosów i 12 mandatów.
Centroprawicowa Partia Ludowa (PP), która w skali całego kraju stanowi główną siłę opozycyjną, uzyskała 10,64% głosów wyborców i 14 miejsc w parlamencie regionalnym.
W poprzednich wyborach, w 2003 r., CiU zdobyła 46 ze 135 miejsc w parlamencie, ale koalicja katalońskich socjalistów, Lewicy Republikańskiej i sojuszu ekskomunistów z Zielonymi stworzyła większość rządową.
Konwergencja i Związek (Convergencia i Unio) w latach 1980-2003, w których rządziła Katalonią, była sojusznikiem partii socjalistycznej dopóki ta sprawowała władzę (1982-1996) w Hiszpanii, a następnie koalicjantem Partii Ludowej, gdy ta objęła rządy w Madrycie.
Wyniki środowych wyborów katalońskich - podkreślają w pierwszych komentarzach media hiszpańskie - umocnią pozycję rządzącej w Madrycie partii socjalistycznej (PSOE).
Katalonia, która korzysta z nowego rozszerzonego statusu autonomicznego, dostarcza 18,4% hiszpańskiego PKB.