Trwa ładowanie...

Na widok rachunku w szpitalu zdębieli

Liczyliśmy się z podwyżką o około 200 procent. Ale takiego scenariusza nikt nie był w stanie przewidzieć – Paweł Kurek, wicedyrektor szpitala i przychodni na Ursynowie opowiada, z czym mierzy się placówka.

Paweł Kurek: "Otrzymaliśmy podwyżkę rzędu 815 proc."Paweł Kurek: "Otrzymaliśmy podwyżkę rzędu 815 proc."Źródło: East News, fot: Arkadiusz Ziółek
dcodjfk
dcodjfk

Anna Śmigulec: Ile wyniosła podwyżka cen gazu dla waszego szpitala i przychodni?

Paweł Kurek, wicedyrektor SPZOZ Warszawa-Ursynów: Gdybyśmy zaakceptowali ofertę z pierwszego postępowania przetargowego, koszty zakupu gazu wzrosłyby o 815 proc. W roku 2021 płaciliśmy niecałe 10 groszy za kilowatogodzinę, natomiast zaoferowana cena wynosiła 0,90661 grosze netto za kilowatogodzinę. Takich pieniędzy nie posiadamy w budżecie.

Na ten cel czy w ogóle?

Na ten cel. W roku 2021 na zakup paliwa gazowego ponieśliśmy koszty w wysokości około 112 tys. zł. Teraz, kupując paliwo po zaoferowanych stawkach, zapłacilibyśmy o 767 tys. zł więcej.

dcodjfk

Ale przygotowywaliście się na wzrost kosztów?

Oczywiście, liczyliśmy się ze wzrostem cen gazu, śledziliśmy ten rynek. Ale niestety, w grudniu, kiedy zaczęliśmy prowadzić postępowania przetargowe, żeby wyłonić wykonawcę, ceny na giełdzie nagle poszybowały wysoko jak nigdy. Jeszcze na początku miesiąca dostawałem oferty rzędu 32 groszy za kilowatogodzinę. Czyli podwyżkę o około 200 proc., o której się mówiło już od jakiegoś czasu. A dwa tygodnie później, po przeprowadzeniu postępowania, otrzymaliśmy podwyżkę rzędu 815 proc. Takiego scenariusza nikt nie był w stanie przewidzieć. To pokazuje jak ten rynek na przestrzeni kilku tygodni uległ zmianie.

W indywidualnym gospodarstwie domowym, jeśli klient nie opłaci rachunków na czas, najpierw odcinają mu prąd lub gaz, później pojawia się komornik. Ale w szpitalu to nie do pomyślenia. Co u was działa na gaz? 

W Ursynowskim Centrum Zabiegowym oraz przychodni mieszczącej się przy ul. Kajakowej 12 w Warszawie gaz ziemny wykorzystywany jest do podgrzewania wody, do centralnego ogrzewania oraz do pracy mechanicznego układu wentylacji i klimatyzacji.

dcodjfk

Nasza placówka musi korzystać z dostaw gazu przez 12 miesięcy w roku, bo znajduje się na obszarze o słabo rozwiniętej miejskiej sieci ciepłowniczej (MSC). Najbliższe przyłącze sieci jest oddalone o około 1,5 km. 

Co grozi państwa szpitalowi i przychodni? 

Na dzień dzisiejszy robimy wszystko, aby zminimalizować skutek wzrostu kosztów, z jakim przyszło nam się mierzyć. I nie jest to jedynie wzrost kosztów zakupu paliwa gazowego. Z dnia na dzień drożeje niemalże wszystko. W związku z tym, że stawka zaoferowana w pierwszym postępowaniu przetargowym stanowczo przekroczyła budżet jednostki, zostało ono unieważnione.

dcodjfk

Teraz jesteśmy w trakcie podpisywania umowy po kolejnym postępowaniu przetargowym. Ale mimo że otrzymaliśmy korzystniejsze warunki niż w poprzednim postępowaniu, nadal zbyt obciąża on koszty jednostki. 

A jeśli jednak zabraknie pieniędzy? 

Nie dopuszczamy takiego scenariusza. 26 stycznia prezydent podpisał Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Jak tylko ustawa zostanie opublikowana, zamierzam starać się o rekompensatę, która powinna pozwolić na znaczne obniżenie kosztów zakupu paliwa gazowego. 

dcodjfk

Opowiada pan o tym wszystkim rzeczowo i fachowym językiem, ale słyszę po głosie, że się pan martwi. 

Sytuacja gospodarcza na przestrzeni ostatnich miesięcy bardzo mocno się zmienia. SPZOZ zobowiązany jest do stosowania wielu przepisów, w tym między innymi do ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zmiany na rynku gazu są tak diametralne, że w przypadku postępowań na zakup paliwa gazowego poza dominującą firmą na rynku nikt nie chce złożyć oferty. Wynika to z warunków które my musimy postawić, a które są nieakceptowalne w obecnej sytuacji przez drobniejsze podmioty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dcodjfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dcodjfk
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj