PolskaNa warszawskiej Pradze odsłonięto pomnik ks. Skorupki

Na warszawskiej Pradze odsłonięto pomnik ks. Skorupki

Na skwerze przed katedrą św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze odsłonięto pomnik bohatera Bitwy Warszawskiej ks. Ignacego Skorupki.

13.08.2005 | aktual.: 14.08.2005 12:44

Ks. Skorupka (1893-1920) był kapelanem 236. Ochotniczego Pułku Legii Akademickiej. Zginął 15 sierpnia pod Ossowem. Pośmiertnie otrzymał stopień majora i krzyż Virtuti Militari.

W słowie poprzedzającym uroczystość biskup warszawskopraski Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że odsłonięcie pomnika jest wypełnieniem woli papieża Jana Pawła II, który w czasie wizyty w 1999 roku apelował o upamiętnienie ks. Skorupki oraz woli pokolenia II Rzeczypospolitej. Ks. mjr Ignacy Skorupka nie szedł na Moskwę, nie szedł walczyć przeciw Rosji i przeciw Rosjanom, szedł na przedmieścia Warszawy, aby bronić stolicy i bronić ojczyzny - podkreślił bp Głódź.

Ceremonii poświęcenia pomnika dokonał ks. kardynał Henryk Gulbinowicz.

Bp Stanisław Wielgus powiedział w homilii, że odsłonięcie pomnika jest "potwierdzeniem odwiecznego przekonania, że prawda i dobro zawsze zwyciężają".

Przez pół wieku konsekwentnie zakłamywano prawdę o wojnie z bolszewikami z 1920 roku i o jej bohaterach. W niezliczonych pseudohistorycznych publikacjach, w całkowicie kontrolowanych mediach, w nauczaniu szkolnym, a także uniwersyteckim opluwano ich bohaterski, patriotyczny czyn, a w najlepszym wypadku zbywano go zupełnym milczeniem, skazując na całkowite zatarcie w społecznej i narodowej świadomości - powiedział bp Wielgus.

Ks. Igancy Skorupka dobrze wiedział, gdzie jest miejsce polskiego kapłana, gdy toczy się śmiertelna walka o życie Ojczyzny, dobrze wiedział, jak ważna jest jego obecność, jego kapłańska posługa, mobilizujące słowo dla broniących kraju żołnierzy. Był z nimi do końca, tak jak wielu z nich padł w boju; zamiast broni trzymał w ręku krzyż, symbol zbawienia i miłości, większej niż śmierć - podkreślił.

Prezydent stolicy Lech Kaczyński, dziękując biskupowi warszawskopraskiemu i wszystkim księżom archidiecezji oraz wiernym, powiedział, że jest on upamiętnieniem nie tylko narodowego bohatera, ale i duchownego; związku narodu polskiego i Kościoła rzymskokatolickiego.

Po błogosławieństwie udzielonym wiernym przez prymasa Polski Józefa Glempa, przed pomnikiem złożono wieńce. Później odbył się patriotyczny koncert.

W uroczystości udział wzięli m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezydent stolicy Lech Kaczyński, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Turski, duchowni kościoła rzymsko-katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego oraz mieszkańcy stolicy.

Pomnik przedstawiający kapelana, dłuta znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, został ufundowany z okazji przypadającej w tym roku 85. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Źródło artykułu:PAP
ksiądzpomnikwarszawa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)