Trwa ładowanie...
d3ihyzh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Na warszawskiej aukcji sprzedano obraz za prawie milion złotych

• Na Warszawskiej Aukcji Malarstwa organizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art sprzedano 70 proc. spośród 104 licytowanych obrazów
• Obraz "Kulig. Litewska sanna", stworzony przez Alfreda Wierusza-Kowalskiego sprzedano za 990 tys. zł
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Licytacja obrazów
Licytacja obrazów (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d3ihyzh

- Na naszej aukcji sztuki dawnej trzy wyjątkowe obrazy uzyskały wyjątkowe ceny - jak po zakończeniu licytacji poinformował Konrad Szukalski, dyrektor Domu Aukcyjnego Agra-Art.

Obraz "Kulig. Litewska sanna", stworzony przed 1883 rokiem przez Alfreda Wierusza-Kowalskiego, przedstawiający dawny polski kulig, urządzaną w karnawale zabawę z przejażdżką saniami sprzedano za 990 tys. zł. Wraz z 15 proc. prowizją cena przekracza milion złotych. Obraz ten jest jednym z najbardziej znanych dzieł malarza, był wielokrotnie reprodukowany w wydawnictwach polskich i zagranicznych.

Monumentalne płótno Franciszka Żmurki "Z czasów feudalnych - Prawo feudalne - Ius Primae Noctis - The Feudal Law", stworzone przed grudniem 1892 roku, uzyskało tzw. cenę młotka 300 tys. zł. Do tego dochodzi jeszcze 15 proc. prowizji.

d3ihyzh

A wybitny "Autoportret" Jacka Malczewskiego, powstały w 1908 roku, przedstawiający zamyślonego malarza w stroju, którego zwykł używać przy pracy, sprzedano za 750 tys. zł. plus 15 proc. prowizji.

- Aukcję oceniam jako udaną - powiedział Konrad Szukalski. - Mieliśmy bardzo dużą frekwencję, licytacje przebiegały dynamicznie. Zaskoczeniem była bardzo dobra cena - stu tysięcy złotych, jaką uzyskał pastel Witkacego, przedstawiający portret mężczyzny - Stefana Glassa. I, co najważniejsze - dodał Szukalski - 70 proc. wystawionych obrazów zostało zakupionych przez kolekcjonerów".

Wiosenna aukcja malarstwa odbyła się w niedzielę w warszawskiej siedzibie Domu Aukcyjnego Agra-Art.

Zobacz także: Co skrywa słynny obraz Jana Matejki? [Polimaty]

d3ihyzh

Podziel się opinią

Share

d3ihyzh

d3ihyzh
Więcej tematów