Trwa ładowanie...
d197gyc

"Na ulice powinny były wyjść setki tysięcy Polaków". Komentarz niemieckiej prasy

To gorzkie dni dla zwolenników państwa prawa w Polsce - komentuje "Sueddeutsche Zeitung” piątkowe protesty w sprawie reformy sądownictwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Protest w Krakowie
Protest w Krakowie (East News)
d197gyc

Protesty dziesiątków tysięcy Polaków, którzy w miniony piątek znowu wyszli na ulice w obronie państwa prawa są, jakby nie było, oznaką życia polskich demokratów – stwierdza na łamach "Sueddeutsche Zeitung” Florian Hassel.

Korespondent gazety w Polsce zauważa, że przy pomocy zmian w ustawach o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa "narodowo-populistyczny rząd chce przejąć kontrolę nad resztą niezależnego sądownictwa”. A prezydent Polski potwierdził swoimi projektami ustaw o SN i KRS obawy pesymistów.

Źródło: East News

Jak konstatuje Hassel, już w lipcu, kiedy Andrzej Duda zawetował ustawy o SN i KRS, uznali oni, że nie jest to zaangażowanie prezydenta na rzecz obrony państwa prawa, tylko jego walka o własne przywileje i pozycję w obozie rządowym.

d197gyc

"Od lata Duda nie dopuścił szerszej rzeszy społeczeństwa do udziału w dyskusji nad swoimi projektami. Zamiast tego w zakulisowych rozmowach porozumiał się z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, komu przypadnie jaka część w całkowitej kontroli nad sądownictwem (…) Dalszym demontażem zawieszonego już państwa prawa w Polsce mają być zmiany w ordynacji wyborczej” - czytamy w komentarzu.

"Nie zrobi to wrażenia"

Hassel dodaje, że w obliczu sięgających tak głęboko zmian "na ulice powinny były wyjść nie dziesiątki tysięcy, tylko setki tysięcy Polaków”. Przypuszcza jednak, że i tak nie zrobiłoby to wrażenia ani na Dudzie, ani na Kaczyńskim. "Obydwaj są, jak się wydaje, zdecydowani przeforsować zmiany, które mają zabezpieczyć ich dominację polityczną i rozbudowę autorytarnej Polski. Dla zwolenników państwa prawa w Polsce są to gorzkie dni” – podsumowuje SZ w komentarzu "Druga część demontażu”.

Przeczytaj także:
Ekspert o projekcie prezydenta: nie upartyjnienie, tylko upolitycznienie sądów
Weto prezydenta RP ws. reformy sądownictwa. "Szansa na nowy dialog"

d197gyc

opr. Elżbieta Stasik

Zobacz: Protest przeciwko ustawom o sądach. Obywatele RP i KOD pod Sejmem

d197gyc

Podziel się opinią

Share

d197gyc

d197gyc
Więcej tematów