Trwa ładowanie...
02-09-2014 12:53

Na terenie byłego hitlerowskiego obozu pracy w Rudzie Śląskiej powstanie osiedle

W Rudzie Śląskiej w czasie wojny działał hitlerowski obóz pracy. Ostatnio na tym terenie rozpoczęły się prace budowlane. Wyburzono budynek starej szkoły, a na jego miejscu powstanie osiedle domów jednorodzinnych.

Share
Na terenie byłego hitlerowskiego obozu pracy w Rudzie Śląskiej powstanie osiedleŹródło: WP.PL, fot: Krzysztof Hawrot
dipzxe9

W obozie pracy Polenlager nr 7 w czasie wojny przebywało ok. 2 tys. więźniów. W czasie rządów komunistów budynek ten stał się więzieniem dla wrogów ustroju. Następnie do końca lat 90. działała w nim podstawówka.

- Budynek został wybudowany ok. roku 1900. Długie lata funkcjonował jako szkoła, aż do 1942 roku. Wtedy hitlerowcy urządzili tam obóz Polenlager. Mieszkali w nim zmuszani do pracy w okolicznych kopalniach i hutach robotnicy wraz z rodzinami - opowiada w rozmowie z WP.PL Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej. - Po latach powrócił do swojej pierwotnej funkcji, w latach 90. była tam znów szkoła. Niestety od 20 lat budynek stoi i niszczeje - dodaje konserwator.

Budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Niestety nie znalazł nowego zastosowania i zaczął popadać w ruinę.

dipzxe9

- Miasto podejmowało próby ratowania budynku, jednak przeszkodą był brak pieniędzy. Znalazła się osoba prywatna, która chciała wyremontować dawną szkołę w celach muzealnych. Niestety plany się nie powiodły - mówi Urbańczyk. - Wtedy władze podjęły decyzję o sprzedaży budynku. Z każdym przetargiem cena spadała, mimo to nie było chętnych. Kupiec znalazł się dopiero, gdy pojawiła się oferta z pozwoleniem na rozbiórkę. Nie było już co ratować, budynek nie dość że był przechylony, miał pęknięte fundamenty, to na dodatek jego stropy były przegnite. Nadawał się już tylko do rozbiórki - dodaje.

Nieruchomość wraz z działką o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych zakupił Zdzisław Truszczyński za 189 tys. zł. Budynek starej szkoły został wyburzony, a deweloper chce tu postawić osiedle domów jednorodzinnych. Nowy nabywca został zobligowany do umieszczenia na terenie posesji tablicy pamiątkowej, na co ma trzy lata.

Także treść tablicy jest już dokładnie określona: "W tym miejscu, w zasłużonej dla miejscowej społeczności szkole, nazistowski aparat represji urządził Polenlager nr 7. W latach 1942-1945 przetrzymywano tutaj łącznie ponad 2 tysiące Polaków - głównie rodzin z Żywiecczyzny i z Zagłębia Dąbrowskiego. Zmuszano ich do niewolniczej pracy. Społeczeństwo Rudy Śląskiej oddaje hołd tym, których korzenie brutalnie wyrwano z ich małych ojczyzn. Szczególnie zachowamy w naszych sercach pamięć o 19 ofiarach tego obozu".

dipzxe9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dipzxe9
Więcej tematów