PolskaNa studia przez Internet

Na studia przez Internet

Siedem polskich wyższych uczelni państwowych i prywatnych wdrożyło system do internetowej rejestracji
kandydatów na studia.

Rozwiązanie to może działać samodzielnie, może też być częścią systemu do wspomagania zarządzania. Tego typu rozwiązania są spotykane w niemal wszystkich szkołach wyższych w USA i większości największych wyższych szkół europejskich.

Szkoły, które wdrożyły internetowy system rekrutacji kandydatów na studia (eHMS/Irka) to: Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku, Politechnika Lubelska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Wyższa Szkoła Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Warszawie, Wyższa Szkoła Biznesu w Pile oraz Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Z założenia, internetowy system rekrutacji kandydatów na studia ma zmniejszać koszty, odciążać pracę komisji egzaminacyjnych, a także eliminować błędy wynikające z ręcznego wprowadzania danych do systemu informatycznego.

Według informacji firm Progress Software i Kala Soft, system eHMS/Irka jest częścią HMS Solution - rozwiązania wspomagającego zarządzanie uczelnią. W jego skład wchodzą również m.in. moduły obsługi dydaktycznej i finansowej szkoły oraz kadry-płace. Rozwiązanie do rekrutacji może działać samodzielnie, może także być modułem systemu HMS. Ten ostatni został wdrożony w 40 uczelniach państwowych i prywatnych w Polsce.

Korzystanie z systemu jest dość proste - podczas procesu e- rekrutacji kandydat wypełnia formularz wyposażony w mechanizm, który ma na celu eliminację błędów wynikających z pozostawienia pustych rubryk, co uniemożliwi zakwalifikowanie formularza.

Po uzupełnieniu formularz zostaje dodany do bazy, a aplikujący otrzymuje wygenerowany losowo identyfikator oraz hasło, które powinny zostać zapamiętane, gdyż są niezbędne do edycji oraz korekty danych. Dodatkowo kandydat otrzymuje indywidualny numer rachunku bankowego i posługując się nim wpłaca opłatę związaną z postępowaniem rekrutacyjnym. System umożliwia wydruk zarówno kwestionariusza na studia, jak i druku przelewu.

Według raportu firmy analitycznej Masters&Holland, tego typu systemy internetowej rekrutacji na studia działają w około 100 największych europejskich szkołach wyższych i w niemal wszystkich uczelniach w USA. Według raportu, następnym etapem tworzenia uczelnianych systemów informatycznych ma być system eLearning (nauczania sieciowego), umożliwiający udział w wykładach studentom zamiejscowym.

Źródło artykułu:PAP
internetstudiauczelnia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)