PolskaNa stadiony Euro 2012 bez parasoli z ostrym końcem i wuwuzeli

Na stadiony Euro 2012 bez parasoli z ostrym końcem i wuwuzeli

Podczas Euro 2012 na stadiony i do stref kibice nie będzie można wnosić nie tylko broni, materiałów pirotechnicznych, alkoholu i butelek, ale też sztywnych parasoli z ostrym końcem, dużych toreb i popularnych wśród kibiców wuwuzeli - przypominają policjanci.

Na stadiony Euro 2012 bez parasoli z ostrym końcem i wuwuzeli
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

- Pamiętajmy o tym, bo próba wniesienia zabronionych przedmiotów na teren imprezy masowej może skutkować postępowaniem karnym. Przy wejściach na stadion i do strefy kibica będą punkty depozytowe, gdzie za pokwitowaniem będzie można pozostawić to, czego nie można wnosić - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Chodzi nie tylko o broń, materiały pirotechniczne, butelki, kubki, puszki, substancje żrące, łatwopalne, gaz w aerozolu, kominiarki i alkohol, ale np. parasole z ostrym końcem. Kibice powinni pamiętać, że zakaz obejmuje też duże (powyżej 25 cm na 25 cm na 25 cm) torby, plecaki, walizki oraz profesjonalny sprzęt fotograficzny i kamery. Nie będzie też można wnosić do strefy kibica i na stadion megafonów, syren i wuwuzeli (trąbek, które zdobyły popularność na mundialu w RPA w 2010 r.), a także kasków czy kominiarek.

Zakaz dotyczy też banerów i flag o wymiarach powyżej 2 m na 1,5 m.

- Oczywiście nie można mieć też przy sobie narkotyków - dodał Sokołowski.

Osoby wchodzące na stadion, jak i do stref kibica, czeka kontrola odzieży i bagażu. Dodatkowo na stadionach wydzielone będą dwie strefy bezpieczeństwa: zewnętrzna - pomiędzy ogrodzeniem a stadionem i wewnętrzna, którą stanowią promenady wewnętrzne i trybuny. Do tej pierwszej będzie można wejść po kontroli i sprawdzeniu przez stewardów biletu; do drugiej poprzez bramki obrotowe po przyłożeniu do elektronicznego czytnika kodu na bilecie.

- Pamiętajmy, że zabronione jest wchodzenie do stref i w rejony oznaczone jako nieprzeznaczone dla publiczności. Za bezpieczeństwo na stadionach i w strefach kibica odpowiadają organizatorzy, ale wynajętą prze nich ochronę wspierać będą patrole policyjne, m.in. spottersi (polscy i zagraniczni policjanci mający pomagać kibicom - PAP) i policyjni wywiadowcy - dodał rzecznik.

Nieumundurowani policjanci będą też sprawdzać, czy osoby wchodzące na mecz nie mają przy sobie niebezpiecznych substancji. Będzie to możliwe np. dzięki specjalnym czujnikom wykrywającym substancje radioaktywne.

- Pamiętajmy, że kibic, wchodząc na teren stadionu lub strefy kibica, powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający jego tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, uczniowska - dodał Sokołowski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)