PolskaNa Śląsku ruszyła regionalna edycja kampanii przeciw HIV i AIDS

Na Śląsku ruszyła regionalna edycja kampanii przeciw HIV i AIDS

Do promowania odpowiedzialnych stałych
związków seksualnych, a także wykonywania testów na obecność
wirusa HIV przez osoby z grup tzw. wysokiego ryzyka oraz kobiety
na początku ciąży namawiali śląscy koordynatorzy
kampanii na temat HIV i AIDS pod hasłem: "w życiu jak w tańcu,
każdy krok ma znaczenie".

24.09.2007 | aktual.: 25.09.2007 00:10

Trwająca na szczeblu ogólnopolskim od lipca kampania rozpoczęła się w woj. śląskim - na poziomie regionalnym. Do końca grudnia zaangażowane w nią lokalne media będą próbowały nakłaniać aktywne seksualnie osoby do przeanalizowania dotychczasowego sposobu życia pod kątem ryzyka zakażenia wirusem HIV. Jeśli takie ryzyko istnieje, należy się przebadać - podkreślają organizatorzy kampanii.

Kierowniczka oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Alicja Książek podczas konferencji prasowej wskazywała m.in., że jedną z niepokojących obserwowanych tendencji jest wzrost w ostatnich latach liczby zakażeń i zachorowań wśród kobiet.

Dotychczas w Polsce zespół AIDS rozpoznawany był znacznie częściej u mężczyzn - corocznie przeciętnie 80% przypadków. W tym roku jednak w woj. śląskim stwierdzono już rozwój tej choroby u sześciu kobiet i dziewięciu mężczyzn. Dane sanepidu wskazują też, że zakażają się i chorują kobiety częściej młodsze (w wieku 20-30 lat) niż mężczyźni (większość zachorowań w grupie 30-50 lat), które często mają przed sobą urodzenie dziecka.

Dlatego tak ważne jest wykonywanie wśród ciężarnych testów na obecność wirusa HIV. Jego wczesne wykrycie pozwala na stosowanie profilaktyki zakażeń odmatczynych, która redukuje ryzyko takiego zakażenia przez dziecko do 0,5%- podkreślał Edward Bożek z ośrodka diagnostyki i terapii AIDS przy Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie.

W tej sytuacji dywagowanie czy zrobić test czy nie jest niewłaściwe, dlatego że statystycznie rzecz biorąc większość z nas ma w swojej historii seksualnej więcej niż jednego partnera w życiu, a nawet osoba, która ma tylko jednego aktualnego partnera musi liczyć się z tym, że jej partner może mieć jakieś wcześniejsze lub równoległe doświadczenia seksualne bądź kontakt z narkotykami - dodał Bożek.

Według przedstawionych danych katowickiego sanepidu, corocznie w woj. śląskim notuje się ok. 20 zachorowań na AIDS, umiera średnio co czwarty chory. W ciągu ostatnich dwóch lat na chorobę tę zachorowało też w regionie siedmioro dzieci zakażonych wirusem HIV w łonie matki.

Jedna z tych sytuacji była szczególnie tragiczna - po stwierdzeniu w czteroosobowej rodzinie zachorowania na AIDS jednego z dzieci i przebadaniu wszystkich jej członków, okazało się, że cała rodzina jest zakażona wirusem HIV - powiedziała Książek.

W całej Polsce szacuje się, że z HIV i AIDS żyje ok. 25-35 tys. osób. Według oficjalnych danych Krajowego Centrum ds. AIDS przy Ministerstwie Zdrowia, co roku zakaża się ok. 700-800 osób, a ok. 60 chorych na AIDS umiera. W 2006 r. wykrytych zostało 749 zakażeń HIV, leczono ponad trzy tys. pacjentów.

Według oficjalnych danych w okresie od początku 1985 r. do końca sierpnia 2007 r., w Polsce zakaziło się wirusem HIV ponad 11 tys. osób (11 131); ponad pięć tys. (5 426) zakażonych to narkomani stosujący środki psychotropowe dożylnie. Odnotowano także 1.970 zachorowań na AIDS. Zmarło w wyniku tej choroby 878 osób.

Organizatorem kampanii, w ramach której przygotowano m.in. spoty filmowe ze znanymi tancerzami, billboardy, ulotki, gadżety, a także reklamy radiowe i kinowe, jest Krajowe Centrum ds. AIDS.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)