PolskaNa Śląsku problemu z metropolią nie było. Przegłosowano jej utworzenie jednomyślnie

Na Śląsku problemu z metropolią nie było. Przegłosowano jej utworzenie jednomyślnie

Katowiccy radni przyjęli jednogłośnie uchwałę ws. złożenia wniosku do rządu o utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim. Metropolia zacznie działać 1 stycznia 2018 r.

Na Śląsku problemu z metropolią nie było. Przegłosowano jej utworzenie jednomyślnie
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk
Magdalena Nałęcz-Marczyk

Uroczystą, nadzwyczajną sesję katowickiej rady miasta w tej sprawie, z udziałem m.in. 41 przedstawicieli miast i gmin, które mają stać się członkami związku, zorganizowano w historycznej Sali Sejmu Śląskiego.

Możliwość utworzenia związku metropolitalnego w województwie śląskim dała tamtejszym samorządom ustawa z 9 marca br., podpisana przez prezydenta 4 kwietnia. Po spełnieniu wszystkich przewidzianych nią wymogów, metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

Śląskie i zagłębiowskie samorządy starały się o takie rozwiązanie od lat. Obecna ustawa metropolitalna dla regionu zastąpiła ustawę z 2015 r. o charakterze uniwersalnym. Według rządu zawierała ona szereg wad i nie została wdrożona.

Zamiast krótkiej nazwy będzie długa i trudna

Tworzona w centralnej części województwa śląskiego na gruncie obecnego prawa metropolia ma wykonywać zadania publiczne w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego. Środki dla związku ma zapewnić m.in. 5-procentowy udział w podatku PIT płaconym przez mieszkańców metropolii.

O utworzenie metropolii szczególnie zabiegało kilkanaście największych miast konurbacji katowickiej. Ostatecznie chce do niej przystąpić 41 miast i gmin, zamieszkałych łącznie przez ok. 2,28 mln osób.

W ostatnich dniach prezydent Katowic, mający szczególną rolę w procesie tworzenia metropolii, ustalił ostatecznie jej przyszłą nazwę. Po głosach z Zagłębia Dąbrowskiego przeciwnych, by zawierała ona określenie „Silesia”, ma ona brzmieć: „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (74)