Trwa ładowanie...
d2b3gj9

Na prośbę papieża Franciszka na Białorusi wypuszczono więźniów politycznych

Na prośbę papieża Franciszka pod koniec sierpnia nastąpiło zwolnienie białoruskich więźniów politycznych - oświadczył nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti, którego cytuje niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na prośbę papieża Franciszka na Białorusi wypuszczono więźniów politycznych
(PAP/EPA, Fot: Claudio Peri)
d2b3gj9

- To (zwolnienie więźniów politycznych) zostało przeprowadzone na bezpośrednią prośbę papieża. Jesteśmy z tego dumni, gdyż w pewnym stopniu przyniosło to pokój i harmonię w państwie. Cieszę się, że białoruskie społeczeństwo doceniło te działania papieża - powiedział abp Gugerotti podczas wizyty w ośrodku dla uchodźców w Homlu na wschodzie Białorusi.

Nuncjusz dodał, że zwolnienie więźniów politycznych nie ma związku z ewentualną wizytą prezydenta Aleksandra Łukaszenki w Watykanie. Zaprzeczył przy tym, by do takiej wizyty mogło dojść we wrześniu. Przypomniał, że papież nie spotyka się z prezydentami, których kadencja zbliża się do końca.

11 października na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie, w których faworytem jest Łukaszenka, rządzący krajem nieprzerwanie od 1994 roku. 22 sierpnia szef państwa, kierując się "względami humanitarnymi", uwolnił wszystkich sześciu więźniów politycznych, w tym byłego kandydata opozycji na prezydenta w wyborach z 2010 roku Mikołę Statkiewicza. Decyzja ta została pozytywnie odebrana na Zachodzie.

d2b3gj9

Podziel się opinią

Share
d2b3gj9
d2b3gj9
Więcej tematów