Na piętnastolecie Radia Maryja do Torunia przyjadą tysiące słuchaczy
Piętnastą rocznicę istnienia świętować będzie w czwartek Radio Maryja. Do Torunia, skąd nadawane są programy, przyjadą oficjalni goście i zapewne, jak co roku, tłumy słuchaczy z kraju z zagranicy. Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk powiedział, że zakładając stację nie wiedział jeszcze, że media mogą grać tak ważną role w społeczeństwie.
06.12.2006 | aktual.: 06.12.2006 20:16
Radio Maryja zaczęło nadawać swoje programy w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, 8 grudnia 1991 r. Początkowo audycji przez kilka godzin dziennie mogli słuchać mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy, a także okolicznych miejscowości.
W obu miastach co roku odbywają się uroczystości rocznicowe - 7 grudnia w Toruniu, a następnego dnia - w Bydgoszczy.
Główną uroczystością toruńskich obchodów będzie msza św., której przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp gen. Leszek Sławoj Głódź, a homilię wygłosi ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp gen. Tadeusz Płoski.
Wcześniej na terenie powstającego Centrum Polonia in Tertio Millennio, w skład którego wchodzi campus Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, odsłonięty zostanie pomnik Ojca Świętego Jana Pawła II.
Z kolei w piątek rocznicowej mszy świętej w bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy przewodniczyć będzie biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowski Paweł Socha.
Zaczynaliśmy w Niepokalaną, 8 grudnia. Ale 7 grudnia wnieśliśmy statuę Matki Najświętszej Fatimskiej do rozgłośni - wspominał w rocznicowej katechezie założyciel i dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Podkreślił, że radio wybrał jako nowy środek ewangelizacji.
Dlaczego Radio? Patrząc na świat, patrząc na Zachód, na to, co się dzieje w Polsce, w którym kierunku zmierzamy, marzyłem o jednym: daj mi (Boże) centrum do ewangelizacji. (...) Pan Bóg wysłuchuje wiele razy lepiej niż my się modlimy. Zawsze wysłuchuje, gdy modlimy się o jego sprawy i zabiegamy o ratowanie dusz ludzkich - mówił o. Rydzyk.
Zaznaczył, że radio wybrał jako formę apostolatu, gdyż - jak sądził - "radio włączą ludzie i mimo woli, pracując, mogą być ewangelizowani po to, żeby, umocnieni, ewangelizowali potem innych". Ojciec Rydzyk przyznał, że dopiero później zrozumiał, jak wielką rolę odgrywają media.
Otóż mass media są w stanie wykreować rzeczywistość. Instrukcja duszpasterska Stolicy Apostolskiej "Aetatis novae" (U progu nowej ery - z 1992 r.) W lapidarnym zdaniu mówi: Dla wielu rzeczywistością jest to, co środki przekazu uznają za rzeczywiste, wszystko, czemu nie poświęcają uwagi, wydaje się pozbawione znaczenia - przypomniał redemptorysta.
Radio Maryja jest własnością Warszawskiej Prowincji Ojców Redemptorystów. Stacja od początku systematycznie rozszerzała zasięg swego działania i wydłużała program do całodobowego. Koncesję na nadawanie programu ogólnopolskiego zakonnicy otrzymali w 1994 r.
Audycje Radia Maryja najpierw nadawano tylko za pośrednictwem nadajników naziemnych na falach krótkich i ultrakrótkich, a z czasem również za pośrednictwem satelity. Od 1998 r. programy radia dostępne są w internecie. Systematycznie rozszerzał się krąg odbiorców. Obecnie, poza Polską, programów słucha Polonia w Europie, w Ameryce Północnej i Południowej.
Liczne grono słuchaczy skupione jest w kołach i biurach Radia Maryja, działających przy licznych parafiach w całym kraju. Ich członkowie uczestniczą w corocznych pielgrzymkach na Jasną Górę i wspólnie przyjeżdżają na rocznicowe obchody do Torunia. Istnieje też dziecięcy ruch "Podwórkowe kółka różańcowe".
Z czasem z Radia Maryja wyrosły kolejne przedsięwzięcia medialne, jak ogólnopolska gazeta "Nasz Dziennik (1997) i Telewizja Trwam (2003). Z rozgłośnią powiązane jest też Wydawnictwo "Nasza Przyszłość" w Szczecinku (1995) i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu (2001).