Trwa ładowanie...
d42n7b4

Na lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim zapłonęło 40 tys. zniczy

Ok. 40 tys. białych i czerwonych zniczy zapłonęło we Lwowie w ramach akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego. Na grobach najbardziej zasłużonych spoczywających tam Polaków złożono wieńce, a na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiono mszę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy zapalają znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich
Polacy zapalają znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich (PAP, Fot: Darek Delmanowicz)
d42n7b4

Akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego została zorganizowana już po raz jedenasty. Jak powiedział polski konsul we Lwowie Jacek Żur, zaczęła się już po godz. 6 rano, od przewiezienia zniczy na cmentarz i podzielenia ich na 20 punktów bezpłatnej dystrybucji, obsługiwanych przez kilkuset wolontariuszy z polskich szkół, stowarzyszeń i organizacji we Lwowie. Akcja potrwa do wieczora.

Białe i czerwone znicze, kupione ze środków lwowskiego konsulatu oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, od rana rozstawiane były na grobach znanych i mniej znanych, pochowanych na Łyczakowie Polaków. - Za każdy punkt dystrybucji odpowiada jedno z towarzystw społecznych albo szkół działających we Lwowie. Dwa punkty są pod opieką konsulatu, a poza tym dołączają do nas ludzie, którzy pomagają z potrzeby serca" - powiedział PAP Żur. Dodał, że cieszy go również, iż do akcji przyłączają się Ukraińcy. "Chciałoby się oczywiście, by była to większa liczba osób, ale na pewno początkowe zdziwienie akcją z poprzednich lat ustępuje miejsca zrozumieniu naszych intencji - powiedział konsul.

Na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie również zapłonęły znicze, łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki odprawił mszę. Na lwowskich cmentarzach złożono też wieńce, m.in. na grobach osób zasłużonych dla polskiego dziedzictwa kulturowego, jak poetki Marii Konopnickiej i dramatopisarki Gabrieli Zapolskiej, a także na grobach powstańców styczniowych i listopadowych.

d42n7b4

Pomysł zorganizowania Światełka Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego zrodził się w roku 2003 wśród lwowskich Polaków związanych z polskimi mediami we Lwowie. Akcja miała na celu przypominanie sławnych postaci pochowanych na Cmentarzu Łyczakowskim i innych polskich nekropoliach na Ukrainie. W ramach pierwszego Światełka Pamięci - w 2004 roku - zapłonęło 500 zniczy. Kilka lat później w akcję włączył się konsulat generalny RP we Lwowie.

Prócz zniczy zapewnianych przez konsulat RP i Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na lwowskich cmentarzach zapalane są też znicze zebrane na Podkarpaciu. W tym roku zebrano ich ponad 10 tysięcy - poinformowała koordynatorka akcji "Światełko pamięci" Beata Wolańska z TVP w Rzeszowie.

Zbiórka trwała od połowy października. Akcja Światełko Pamięci jest wspólnym przedsięwzięciem konsulatu RP we Lwowie, Polskiego Radia Lwów oraz Telewizji Polskiej Rzeszów. W tym roku uczestniczyło w niej także Polskie Radio Rzeszów. Wolańska dodała, że oprócz Rzeszowa znicze zbierano także m.in. w Przemyślu, Przeworsku, Lubaczowie, Dębicy, Nowej Sarzynie, Dynowie, Tyczynie i Głogowie Małopolskim.

Konsul Żur wyjaśnił, że znicze te trafiają również - poza Łyczakowem - na inne cmentarze na Ukrainie, do miejscowości, gdzie są większe skupiska mniejszości polskiej. Znicze zostaną zapalone także na zapomnianych polskich mogiłach na Cmentarzu Janowskim we Lwowie, nieco mniej znanym niż Cmentarz Łyczakowski. W niedzielę zostanie tam też odprawiona msza.

d42n7b4

Cmentarz Łyczakowski we Lwowie założony został w 1786 r. i jest jednym z najstarszych istniejących cmentarzy w Europie. Spoczywa na nim wielu znanych Polaków - m.in. Konopnicka, Zapolska, matematyk Stefan Banach, malarz Artur Grottger, poeta Seweryn Goszczyński. Pochowani na tym cmentarzu są także wybitni Ukraińcy i przedstawiciele innych narodowości.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko 3 tys. Polaków poległych w walkach z Ukraińcami o Lwów w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Ponownie otwarty został w 2005 roku.

Z kolei Cmentarz Janowski założono w 1883 roku. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z niesienia pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. papież Benedykt XVI ogłosił go świętym.

d42n7b4

Podziel się opinią

Share
d42n7b4
d42n7b4
Więcej tematów