Trwa ładowanie...

Na Księżycu jest woda!

Amerykańscy naukowcy z Agencji Badań Kosmicznych odkryli na Księżycu obecność wody.
Share
Na Księżycu jest woda!
Źródło: AFP
d461q5e

Na początku października NASA wystrzeliła w kierunku księżyca rakietę Atlas V Centaur. W wyniku zderzenia powstała chmura pyłu o wysokości 10 kilometrów, przez którą kilka minut później przeleciała sonda kosmiczna LCROSS. Zanim ona również uderzyła w Księżyc, przesłała na Ziemię dane, które przeanalizowali naukowcy NASA.

Jak wynika z komunikatu NASA wstępna analiza danych wykazała istnienie w księżycowym kraterze Cabeus zamarzniętej wody.

Badacze, nie kryją radości. - Odkrywamy tajemnice naszego najbliższego sąsiada i całego Układu Słonecznego - oświadczył profesor Michael Wargo z centrum NASA w Waszyngtonie. Podkreślił, że jest to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla nauki, ale również dla przyszłej eksploracji przez człowieka naturalnego satelity naszej planety.

d461q5e

Uczeni zastrzegają jednak, że pełna analiza danych zajmie jeszcze trochę czasu. - Koncentracja i rozmieszczenie wody i innych substancji wymagają dalszej analizy, ale można bezpiecznie powiedzieć, że Cabeus zawiera wodę - powiedział główny analityk projektu Anthony Colaprete.

Dodał, iż wykluczono, by mogły to być ślady wody, przyniesione z Ziemi przez rakietę nośną Centaur.

Choć Księżyc wydaje się być całkowicie suchy, naukowcy od dawna podejrzewali, że w jego południowych kraterach może znajdować się duża ilość lodu. "Bombardowanie Księżyca" potwierdziło tę hipotezę.

Znalezienie wody na Księżycu zwiększa szansę na zbudowanie tam stałej bazy, co przewiduje nowy amerykański program kosmiczny.

d461q5e

Podziel się opinią

Share
d461q5e
d461q5e
Więcej tematów