Na kogo głosujemy w wyborach samorządowych?
Trwa pierwsza tura wyborów samorządowych. W ich trakcie na urząd zostaną powołani członkowie organów samorządów terytorialnych. Kogo dokładnie wybiorą mieszkańcy poszczególnych regionów?
W czasie wyborów samorządowych na pięcioletnią kadencję wybrani zostaną przedstawiciele lokalnych władz. Stanowiska, które zostaną obsadzone na podstawie głosów wyborców, wskazują przepisy Kodeksu wyborczego.
Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie wybrany?
W wyborach samorządowych na urząd wybierani są członkowie raz gmin, rad powiatów, rad miast na prawach powiatu oraz sejmików województw. W Warszawie dodatkowo przeprowadzane są wybory na członków oraz osiedli i rad dzielnic. Odbywa się również głosowanie na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Od czego zależy, na kogo głosują wyborcy?
Zgodnie z przepisami Kodeksu wyborczego, co do zasady jednoosobowym organem wykonawczym gminy, jest wójt. Jednak w gminach, w których siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium danej gminy, organem wykonawczym jest burmistrz.
Prezydent miasta jest natomiast wybierany przez mieszkańców miast liczących ponad 100 tys. osób oraz w miastach, w których do dnia wejścia w życie Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, prezydent miasta stanowił organ wykonawczo-zarządzający.
Wybory samorządowe w Polsce. Ile potrwa głosowanie?
Na niedzielę 7 kwietnia zaplanowano pierwszą turę wyborów samorządowych. Głosowanie w tym dniu trwa od 7:00 do 21:00. Przepisy prawa przewidują jednak, że może ono nie przynieść rozstrzygnięcia wyborów.
Jak bowiem informuje artykuł 473. Kodeksu wyborczego, "za wybranego na wójta [burmistrza, prezydenta miasta - przyp. red.] uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów". Jeżeli żadna z kandydujących osób nie uzyska takiego wyniku, 2 tygodnie po pierwszej turze wyborów przeprowadzane jest ponowne głosowanie.