WP
IAR

Na kogo chcą głosować Polacy? Najnowszy sondaż

Gdyby wybory odbywały się w ten weekend Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 34.5% głosów, a Prawo i Sprawiedliwość 29.1% - wynika z sondażu, który dla Polskiego Radia przeprowadził Instytut Badania Opinii Homo Homini. W stosunku do poprzedniego badania z zeszłego tygodnia wynik PO nie zmienił się, natomiast PiS zyskuje 1.8% głosów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy PO i PiS uda się odpowiednio zmobilizować swoich wyborców?
Czy PO i PiS uda się odpowiednio zmobilizować swoich wyborców? (AFP, Fot: Pedro Armestre)
WP

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego doktor Bartłomiej Biskup zaznacza, że delikatny wzrost dla PiS może być efektem kampanii spotowej prowadzonej przez partię.

W stosunku do poprzedniego badania notowania Sojuszu Lewicy Demokratycznej spadły o 1.2% i wynoszą 11.5%, natomiast notowania Polskiego Stronnictwa Ludowego wzrosły o 1.% i wynoszą 6.4%.

Sondaż pokazuje, że 5% progu wyborczego nie przekroczyłyby: Polska Jest Najważniejsza z wynikiem 1.6% oraz Ruch Palikota z poparciem 1.1%.

WP

Z badania wynika, że udział w wyborach deklaruje 51.2% badanych, 38.5% na wybory nie zamierza pójść, 10% pytanych jeszcze nie wie czy weźmie udział w głosowaniu.

Jak tłumaczy politolog Bartłomiej Biskup, wakacje to sezon kiedy Polacy starają się unikać polityki. Dlatego - jego zdaniem - przeprowadzającym sondaże trudniej jest "złapać" aktywnego wyborcę, a Polacy niechętnie się wypowiadają w tej sprawie.

Z sondażu Instytutu Badania Opinii Homo Homini wynika, że 0.5% badanych chce oddać swój głos na Unię Polityki Realnej, a 0.4% na Krajową Partię Emerytów i Rencistów z kolei po 0.2% poparcie uzyskały: Prawica Rzeczpospolitej, Samoobrona i Socjaldemokracja Polska.

Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie 15 lipca na reprezentatywnej grupie ogółu Polaków 1100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3%, a poziom ufności 0.95%.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP