Trwa ładowanie...
dimzcuf

Na Kasprowym Wierchu spadł śnieg. Trudne warunki w Tatrach

Chociaż w Zakopanem co chwilę pada deszcz, w całym kraju temperatury są wiosenne, to na szczycie Kasprowego Wierchu spadł śnieg. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed trudnymi warunkami. Poza śniegiem na szlakach jest dużo błota, mogą też występować oblodzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Tatrach spadł śnieg. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów
W Tatrach spadł śnieg. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów (GETTY)
dimzcuf

Temperatura na szycie Kasprowego Wierchu wynosi około 0 stopni, a nad ranem spadły tam 2 centymetry śniegu. Tatrzański Park Narodowy ostrzega turystów przed trudnymi warunkami, jakie panują obecnie na szlakach. Jest mokro i błotniście, powyżej górnej granicy lasu wciąż może leżeć śnieg. Utrzymuje się również gęsta mgła.

"W miejscach zacienionych i żlebach, znajdujących się w szczególności po północnej stronie, zmrożony i twardy śnieg utrzymuje się przez cały dzień. Na grani w wielu miejscach śniegu już nie ma. Mogą występować oblodzenia" - czytamy w komunikacie TPN.

Władze parku podkreślają, że poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej. Wciąż trzeba posiadać przy sobie odpowiedni sprzęt, czyli raki, czekan i kask. Nie wolno również wchodzić na rozmarzające stawy. Lód na nich jest bardzo cienki i może się załamać

dimzcuf

Trudne warunki w Tatrach. TPN apeluje do turystów

Tatrzański Park Narodowy ostrzega przed szeregiem zagrożeń, na które narażeni są turyści. Przypomina turystom, że poślizgnięcie się na stromym płacie śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W terenie eksponowanym, w okresie wiosennym, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą spadać ze stromych zboczy lub żlebów.

Przypomina też, że podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia, jak łańcuchy i klamry, oraz w okolicy cieków wodnych. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa.

dimzcuf

TPN ostrzega, że wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Apeluje do turystów, aby sprawdzali przed wyjściem prognozę pogody, szli wyposażeni w odpowiedni sprzęt, unikali samotnych wędrówek i wracali ze szlaków przed zmrokiem.

Zobacz też: Bon 1000 plus. "Wszyscy czekają na konkrety"

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dimzcuf

Podziel się opinią

Share
dimzcuf
dimzcuf
Więcej tematów