Na Jasnej Górze trwają przygotowania na przyjęcie papieża
Na Jasnej Górze, która za dziewięć dni
podejmować będzie papieża Benedykta XVI, trwają intensywne
przygotowania. Słychać pracę pił i wiertarek, czuć zapach świeżej
farby.
17.05.2006 | aktual.: 17.05.2006 15:09
W centralnej części wałów, między bastionami, widać już hasło pielgrzymki Benedykta XVI do Polski: "Trwajcie mocni w wierze", które ojcowie paulini zmodyfikowali dodając: "z Maryją".
Prace renowacyjne na Jasnej Górze, niektóre na wielką skalę, prowadzone są od lat. Teraz doprowadzane są do końca te we frontowej części klasztoru i w miejscach, którymi przechodzić będzie papież - powiedział podprzeor o. Piotr Polek, odpowiedzialny za przygotowania do papieskiej wizyty w sanktuarium.
W ubiegły czwartek zakończono remont baszty przed Kaplicą Matki Bożej, zdemontowano rusztowania, a na ukończeniu są prace przy budowie nowych schodów z dziedzińca przed bazyliką na wały od strony bastionu o. Kordeckiego. Rozebrane zostaną więc prowizoryczne schody drewniane przy Wieczerniku.
Wielki ruch trwa na wałach od strony błoni jasnogórskich. Koło pomnika przeora Kordeckiego układana jest kostka.
Podczas wizyty papieża Jasna Góra spodziewa się przyjazdu co najmniej 500 tysięcy pielgrzymów.
Główna uroczystość z udziałem Ojca Świętego odbędzie się w piątek, 26 maja o godz. 18. Nabożeństwo majowe odprawione zostanie na jasnogórskim Szczycie czyli przy ołtarzu polowym umiejscowionym na wałach. Wznoszący się wysoko ponad jasnogórskie błonie ołtarz jest doskonale widoczny dla wszystkich wiernych.
Ten ołtarz powstał na jubileusz 2000 roku i Jan Paweł II nie miał okazji odprawiać na nim mszy św., bowiem z ostatnią pielgrzymką na Jasnej Górze był w 1999 roku - wyjaśnił o. Piotr.
To stalowa konstrukcja, której zasadnicza część zbudowana została na wałach jasnogórskich, ale szeroki podest wiszący na linach wysunięty jest kilka metrów poza obręb murów. Obok znajdują się miejsca dla koncelebransów i gości, czasem chórów.
Obecnie prowadzone są tu prace renowacyjne. Konstrukcja malowana jest na jasny, piaskowy kolor, by stalowe podpory nie kontrastowały z jasną barwą ścian sanktuarium i murów znajdującej się w głębi szczytowej ściany bazyliki.
Budowane są podesty dla dziennikarzy, stacji telewizyjnych, fotoreporterów.
Gówna część ołtarza jest zadaszona od początku. Niedawno natomiast wykonano dach nad miejscami dla gości i księży, który chroni zarówno przed deszczem, jak i palącym słońcem. Dach jest składany, rozsuwa się jak markiza.
W głównej części ołtarza umieszczona jest górująca nad całością drewniana platforma, gdzie znajduje się miejsce dla papieża. Tu stanie jego tron. Na drewnianych schodach prowadzących na platformę i na podestach ułożona zostanie nowa wykładzina.
Katederki, tron papieski, fotele kardynalskie, przygotowuje stolarz z nieodległych Krzepic - stały współpracownik Jasnej Góry.
Trwa również modlitewne przygotowanie do podjęcia Benedykta XVI. Codziennie w jego intencji odprawione są msze św. - mówi o. Polek. - Zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej będziemy gotowi na tę wizytę. Na Ojca Świętego czekamy z wiarą i miłością, podobnie jak w przeszłości sześciokrotnie czekaliśmy na papieża Polaka, Jana Pawła II.