Na Jasnej Górze rozpoczęło się święto paulinów
Trwające przez dziewięć dni
uroczystości ku czci patrona zakonu paulinów św. Pawła
Pierwszego Pustelnika rozpoczęły się na Jasnej Górze w
Częstochowie. Popularne "Pawełki" co roku gromadzą coraz więcej
wiernych.
Święto to obchodzone jest we wszystkich domach paulińskich na świecie, ale na Jasnej Górze - w największym klasztorze paulinów, gdzie rezydują najwyższe władze całego zakonu - mają szczególną oprawę.
Przez dziewięć wieczorów paulini gromadzą się na modlitwie ku czci św. Pawła. Procesja zakonników zaczyna się w historycznej zakrystii i przechodzi przez bazylikę jasnogórską do Kaplicy Św. Pawła, ufundowanej w XVII w. przez rodzinę Denhoffów. Tutaj celebrans w uroczystych szatach liturgicznych okadza relikwie świętego, wystawione na ołtarzu w specjalnym relikwiarzu.
Zakonnicy i wierni śpiewają na przemian jeden z dwóch hymnów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan i życiu św. Pawła na skalnej pustyni, napisanych przez św. Hieronima w IV wieku po Chrystusie. Akompaniują im organy i wieloosobowa jasnogórska orkiestra dęta. Każdego dnia inny z paulinów wygłasza słowo o duchowości paulińskiej oraz o życiu i misji św. Pawła.
Św. Paweł (228-341 n.e), patron zakonu paulinów, był egipskim eremitą, odnowicielem i organizatorem życia pustelniczego. Według legendy żywił się chlebem, jaki każdego dnia przynosił mu kruk wysłany przez Boga. Herb zakonu paulinów przedstawia dwa lwy wsparte na palmie, na szczycie której siedzi kruk z bochnem chleba w dziobie.
Św. Pawła uważa się za patrona dzieci i szczególnego opiekuna matek spodziewających się potomstwa oraz kobiet pragnących mieć dzieci.
Dziś zakon paulinów liczy ok. 500 ojców i braci, skupionych w kilkudziesięciu klasztorach w Europie oraz w USA, Australii, Kamerunie i Afryce Południowej. Na Jasnej Górze przebywa ich stale ok. 100 wraz ze swoim najwyższym przełożonym, zwanym generałem.