"Na dziś Samoobrona przeciwko tarczy antyrakietowej"
Szef Samoobrony Andrzej Lepper oświadczył, że "na dziś, ze względu na brak informacji" jego partia jest przeciwna rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Samoobrona uważa, że w tej sprawie potrzebne będzie referendum. Andrzej Lepper odniósł się także do sprawy urlopu wicepremiera Ludwika Dorna.
13.02.2007 | aktual.: 13.02.2007 13:58
Lepper zaznaczył podczas konferencji prasowej, że Samoobrona poczeka z ostateczną decyzją w sprawie tarczy na efekt negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi. Dzisiaj, gdyby był taki stan, gdyby trzeba było decyzję podjąć, to mówimy zdecydowanie "nie" - powiedział wicepremier i lider Samoobrony.
Jego zdaniem, Polacy nie mają szczegółowych informacji na temat instalacji tarczy w Polsce, w tym m.in. o możliwych zagrożeniach.
Szef Samoobrony podkreślił też, że w sprawie tarczy antyrakietowej jego partia "będzie stała za społeczeństwem". Jak zaznaczył, Samoobrona chce, aby - po zakończeniu negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi - zostało przeprowadzone w tej sprawie referendum. Tarcza to decyzja strategiczna, decyzja, która jest podejmowana na pokolenia - podkreślił Lepper. Kolejny raz zaznaczył, że na razie 70% Polaków jest przeciwnych rozmieszczeniu tarczy na terytorium naszego kraju.
"Jest konflikt w rządzie"
Lepper pytany był także o zamieszanie w rządzie związane z urlopem wicepremiera Ludwika Dorna. Jego zdaniem, w rządzie jest konflikt, a sprawa jest bardzo poważna. Jeżeli chodzi o sprawy związane z funkcjonowaniem rządu, to trzeba tę sprawę wyjaśnić od początku do końca - podkreślił. Jak ocenił, to dobrze, że premier powołał komisję w celu wyjaśnienia spraw podnoszonych przez Dorna w piśmie do szef rządu.
Ludwik Dorn napisał list do premiera, w którym poprosił o urlop do czasu wyjaśnienia zarzutów pod jego adresem. W tym kontekście przywołał artykuł w "Rzeczpospolitej" na temat niejasnych powiązań zastępcy Komendanta Głównego Policji gen. Waldemara Jarczewskiego (we wtorek złożył rezygnację) z Henrykiem Stokłosą, poszukiwanym obecnie listem gończym. Dorn powołał się także na wypowiedzi swojego następcy Janusza Kaczmarka, z których - jak uważa - wynika, że pod jego kierownictwem policja źle współpracowała z prokuraturą. Premier zgodził się na urlop Dorna.
Lepper poinformował też, że Samoobrona będzie domagać się wyjaśnienia sprawy offsetu za zakup przez Polskę samolotów F-16.
Ministerstwo Gospodarki i produkująca F-16 Lockheed Martin Corporation przedstawiły w styczniu stan realizacji umów offsetowych. W pierwszych trzech latach, do końca 2006, wartość zobowiązań offsetowych wypełnionych przez LMC wyniosła 3,9 mld dolarów. Wartość całego offsetu, do którego zobowiązali się Amerykanie, to 6,028 mld dolarów.