Polska"Na dziś Samoobrona przeciwko tarczy antyrakietowej"

"Na dziś Samoobrona przeciwko tarczy antyrakietowej"


Szef Samoobrony Andrzej Lepper oświadczył, że "na dziś, ze względu na brak informacji" jego partia jest przeciwna rozmieszczeniu elementów tarczy antyrakietowej w Polsce. Samoobrona uważa, że w tej sprawie potrzebne będzie referendum. Andrzej Lepper odniósł się także do sprawy urlopu wicepremiera Ludwika Dorna.

"Na dziś Samoobrona przeciwko tarczy antyrakietowej"
Źródło zdjęć: © PAP

13.02.2007 | aktual.: 13.02.2007 13:58

Lepper zaznaczył podczas konferencji prasowej, że Samoobrona poczeka z ostateczną decyzją w sprawie tarczy na efekt negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi. Dzisiaj, gdyby był taki stan, gdyby trzeba było decyzję podjąć, to mówimy zdecydowanie "nie" - powiedział wicepremier i lider Samoobrony.

Jego zdaniem, Polacy nie mają szczegółowych informacji na temat instalacji tarczy w Polsce, w tym m.in. o możliwych zagrożeniach.

Szef Samoobrony podkreślił też, że w sprawie tarczy antyrakietowej jego partia "będzie stała za społeczeństwem". Jak zaznaczył, Samoobrona chce, aby - po zakończeniu negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi - zostało przeprowadzone w tej sprawie referendum. Tarcza to decyzja strategiczna, decyzja, która jest podejmowana na pokolenia - podkreślił Lepper. Kolejny raz zaznaczył, że na razie 70% Polaków jest przeciwnych rozmieszczeniu tarczy na terytorium naszego kraju.

"Jest konflikt w rządzie"

Lepper pytany był także o zamieszanie w rządzie związane z urlopem wicepremiera Ludwika Dorna. Jego zdaniem, w rządzie jest konflikt, a sprawa jest bardzo poważna. Jeżeli chodzi o sprawy związane z funkcjonowaniem rządu, to trzeba tę sprawę wyjaśnić od początku do końca - podkreślił. Jak ocenił, to dobrze, że premier powołał komisję w celu wyjaśnienia spraw podnoszonych przez Dorna w piśmie do szef rządu.

Ludwik Dorn napisał list do premiera, w którym poprosił o urlop do czasu wyjaśnienia zarzutów pod jego adresem. W tym kontekście przywołał artykuł w "Rzeczpospolitej" na temat niejasnych powiązań zastępcy Komendanta Głównego Policji gen. Waldemara Jarczewskiego (we wtorek złożył rezygnację) z Henrykiem Stokłosą, poszukiwanym obecnie listem gończym. Dorn powołał się także na wypowiedzi swojego następcy Janusza Kaczmarka, z których - jak uważa - wynika, że pod jego kierownictwem policja źle współpracowała z prokuraturą. Premier zgodził się na urlop Dorna.

Lepper poinformował też, że Samoobrona będzie domagać się wyjaśnienia sprawy offsetu za zakup przez Polskę samolotów F-16.

Ministerstwo Gospodarki i produkująca F-16 Lockheed Martin Corporation przedstawiły w styczniu stan realizacji umów offsetowych. W pierwszych trzech latach, do końca 2006, wartość zobowiązań offsetowych wypełnionych przez LMC wyniosła 3,9 mld dolarów. Wartość całego offsetu, do którego zobowiązali się Amerykanie, to 6,028 mld dolarów.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)