PolskaNa czas Światowych Dni Młodzieży wrócą kontrole na granicach. MSWiA kończy prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej

Na czas Światowych Dni Młodzieży wrócą kontrole na granicach. MSWiA kończy prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej

Na czas Światowych Dni Młodzieży wrócą kontrole na granicach. MSWiA kończy prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej
Źródło zdjęć: © PAP | Darek Delmanowicz
02.02.2016 17:28, aktualizacja: 02.02.2016 17:53

• W dniach 26-31 lipca 2016 w Krakowie odbędą się 31. Światowe Dni Młodzieży
• W lipcu Polska przywróci czasowo kontrolę na granicach
• Ma to umożliwić nowa ustawa antyterrorystyczna

Będzie czasowe przywrócenie kontroli na granicach przed i w czasie Światowych Dni Młodzieży. Pogranicznicy będą sprawdzać podróżnych - tak samo, jak podczas Euro 2012 i szczytu klimatycznego - ogłosił sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. Dodał, że resort kończy prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej. - Chcemy, żeby ustawa już działała podczas Światowych Dni Młodzieży - zapowiedział Zieliński.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się wyjazdowe, robocze posiedzenie resortowego Zespołu ds. Zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży z udziałem kierownictwa MSWiA, ekspertów z zespołu oraz szefów służb. - To wydarzenie stanowi wielkie wyzwanie dla wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Do tego musimy się dobrze przygotować. Tej sprawie poświęcona jest narada robocza z udziałem szefów służb, innych instytucji, przedstawicieli Kościoła Katolickiego - wyjaśnił Jarosław Zieliński.

Ze względu na kontrole podróżni z krajów Unii Europejskiej będą musieli mieć przy sobie dowód tożsamości, a obywatele państw spoza strefy Schengen - paszport. Mówimy tu o wszystkich granicach, w zakresie niezbędnym, żeby zapewnić bezpieczeństwo uczestników, by sprawdzić, czy wśród osób, które będą przyjeżdżać do Polski, nie ma takich, które mogłyby sprowadzać zagrożenie - mówił sekretarz stanu w MSWiA.

Co jeszcze w ustawie?

Zieliński, który w Krakowie wziął również udział w uroczystości powołania insp. Tomasza Miłkowskiego na nowego komendanta małopolskiej policji, nie chciał jeszcze mówić o szczegółach nowej ustawy. - Jej zadaniem i celem jest, żeby system działań i ochrony przeciwterrorystycznej był jak najbardziej skorelowany we wszystkich jego elementach i najbardziej skuteczny - tłumaczył.

Dodał, że zręby ustawy stworzone w MSWiA są przedmiotem prac zespołu międzyresortowego powołanego do opracowania projektu tego aktu prawnego. - Myślę, że będziemy potrzebowali miesiąc na uzgodnienia międzyresortowe, po których trafi do Sejmu.

Jak tłumaczył, ustawa ma na celu przede wszystkim zapobieganie zagrożeniom terrorystycznym, a także ich zwalczanie, gdyby się pojawiły. - Ustawa ma integrować wszystkie służby i działania, opisywać w sposób czytelny procedury i sposoby reagowania. Cały potencjał, którym dysponujemy skumulujemy, tak by działał lepiej niż w sposób rozproszony - zaznaczył Zieliński.

Według niego Polska obecnie posiada elementy ochrony przed zagrożeniami terrorystycznymi, ale są one "za mocno rozproszone". Jednocześnie wiceszef MSWiA ocenił, że obecnie Polska jest krajem bezpiecznym pod względem zagrożeń atakami terrorystycznymi.

Modernizacja służb mundurowych

Wiceminister Zieliński podczas spotkania z kadrą oficerską Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zapowiedział dalsze działania związane z modernizacją służb mundurowych - Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR. Ma to być kontynuacja programu przyjętego przez Sejm w styczniu 2007 r. - Jest przygotowywana w MSWiA nowa wersja tego programu na lata 2017-2020 - poinformował.

Jak tłumaczył, nowy program ma mieć horyzont 4-letni i "będzie kontynuował to, co jest potrzebne, żeby uzupełnić tamten program, a także podjąć nowe wyzwania". "Będziemy realizować to wszystko, co wynika z normalnych statutowych, ustawowych zadań finansowanych z budżetu każdego roku, a dodatkowo podjąć zadania, które mają na celu stworzenie takich warunków funkcjonowania służb, żeby mogły jak najlepiej wypełniać swoje zadania" - powiedział.

- Policja musi być zawsze o kilka kroków przed przestępcami pod każdym względem - technologii, sprzętu, wiedzy, metodologii. Ten program ma temu też służyć - dodał wiceszef MSWiA.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (41)
Zobacz także