Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
samochód hybrydowy
14-03-2019 10:47

Na co zwracać uwagę kupując auto rodzinne?

Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził - mówi polskie przysłowie. Często prawdziwe, ale na szczęście nie zawsze. Zakup rodzinnego auta, z którego będą zadowoleni wszyscy domownicy jest jak najbardziej możliwy. Wystarczy tylko podjąć przemyślany wybór. Zastanawiasz się jaki samochód rodzinny wybrać? Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w wyborze samochodu dla rodziny.

Artykuł sponsorowany
Na co zwracać uwagę kupując auto rodzinne?Źródło: materiały partnera
d5x734w
d5x734w

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Z tym, że bezpieczeństwo rodziny jest najważniejsze zgodzi się każdy rodzic. Producenci samochodów wiedzą o tym doskonale, a współczesne auta są wyjątkowo bezpieczne. Najpopularniejsze auto na świecie - Toyota Corolla już w standardzie dysponuje aż 7 poduszkami powietrznymi. Ale ochrona w momencie wypadku nie wystarczy. Coraz więcej marek decyduje się na wprowadzanie aktywnych systemów bezpieczeństwa w samochodach, które zmniejszają szanse, że do kolizji w ogóle dojdzie.

W nowych samochodach Toyoty takie systemy bezpieczeństwa są zwykle dostępne już w standardzie. Przygotowany przez japońską markę pakiet Toyota Safety Sense doczekał się już drugiej generacji, a w jego ramach znajdziemy teraz takie rozwiązania jak układ wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych i rowerzystów, układ ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu z funkcją powrotu na zadany tor jazdy czy system wykrywania zmęczenia kierowcy, a nawet system automatycznego powiadamiania ratunkowego eCall, który w przypadku poważnego zderzenia sam poinformuje odpowiednie służby.

Pojemne auto zdolne pomieścić całą rodzinę

Samochód dla rodziny nie może być tylko bezpieczny. W końcu żeby móc chronić naszą rodzinę, musi ją najpierw zmieścić w swoim wnętrzu. To nie oznacza, że zawsze musimy decydować się na naprawdę duże auto rodzinne. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie zwykle nim podróżować i na jak dużych dystansach. Dla jednych pojemnym autem może okazać się zwykły hatchback, a dla innych duży samochód rodzinny to wyłącznie auto 7-osobowe typu van albo duży SUV.

Samochód dla rodziny 2+2

Rodzinie 2+2 może wystarczyć już kompaktowy hatchback. Warunek jest jeden - takie auto może nie sprawdzić się na dłuższych dystansach, a także wtedy, gdy chcemy przewieźć większe przedmioty. Optymalnym autem dla 4-osobowej rodziny będzie zatem średniej wielkości sedan albo kombi. Odpowiednią ilość miejsca zapewni chociażby wspomniana wcześniej Toyota Corolla w wersji sedan, która oferuje sporo przestrzeni dla pasażerów siedzących z tyłu, a także bagażnik o pojemności 471 l. Jeszcze lepszym samochodem dla rodziny 2+2 okaże się to samo auto w wersji kombi. Corolla TS Kombi bez składania foteli pomieści w części bagażowej ładunek o objętości nawet 596 l, więc świetnie sprawdzi się w czasie wakacyjnych wyjazdów.

d5x734w

Samochód dla rodziny 2+3

Większa, 5-osobowa rodzina również może sięgnąć po samochody rozmiarów Corolli Sedan czy TS Kombi. Ale jeszcze większą swobodę da rodzinny SUV średniej wielkości. Na rynku można znaleźć wiele takich aut - Toyota RAV4, Skoda Kodiaq czy Hyundai Tucson. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na RAV4. Twórca segmentu SUV-ów doczekał się właśnie piątej generacji. Chociaż już poprzednik oferował sporo miejsca w środku, to w najnowszej odsłonie samochód jest jeszcze pojemniejszy. Widać to szczególnie na tylnej kanapie - auto jest w tym miejscu o 4 cm szersze i oferuje prawie 5 cm więcej miejsca na nogi. A warto dodać, że już poprzednia generacja rodzinnego SUV-a Toyoty zapewniała sporo przestrzeni z tyłu. W przypadku Toyoty RAV4 ważna jest również pojemność bagażnika, która wraz z nadejściem nowej generacji tego auta dla 5-osobowej rodziny wzrosła do 580 litrów.

Auto dla dużej rodziny, czyli samochody 7-osobowe

A co z rodzinami, które mają więcej niż trójkę dzieci? Samochody 7-osobowe nie są w Polsce specjalnie popularne, ale to nie oznacza, że rodzice z większą liczbą podopiecznych nie mają w czym wybierać. Na rynku znajdziemy wiele propozycji aut z dodatkowym rzędem siedzeń - Renault Espace, Opel Zafira czy Toyota Prius +, które często występują w rankingach 7-osobowych minivanów. W samochodach tego typu osoby siedzące z tyłu mogą podróżować w komfortowych warunkach, ale należy pamiętać, że dodatkowe siedzenia po rozłożeniu zawsze zmniejszają pojemność bagażnika. Dla osób często podróżujących w siódemkę na długich dystansach dobrym wyborem może okazać się większy van, taki jak Toyota Proace Verso czy Citroën SpaceTourer.

Niezawodne auto

Samochód dla rodziny musi być również niezawodny. A to zależy przede wszystkim od jego producenta, a także rozwiązań zastosowanych w danym modelu. W rankingach niezawodności marek wysokie miejsca zajmują japońscy producenci, a na samym szczycie najczęściej znajduje się Toyota. Na wysokie wyniki Toyoty zapracowały oczywiście dopracowane konstrukcje aut, ale także napęd hybrydowy, pozbawiony wielu elementów, które ulegają awariom w samochodach o napędzie wyłącznie spalinowym.

Oszczędny samochód, czyli zadbaj o domowy budżet

Dlaczego tak ważne jest niezawodne auto? Na pierwszym miejscu są koszty, bo przecież naprawy, szczególnie te przeprowadzane po zakończeniu gwarancji, mogą kosztować naprawdę wiele. Nie mniej istotne są jednak problemy i dodatkowy stres wynikające z usterek. Nagłej awarii na autostradzie w czasie wakacyjnego nie życzylibyśmy nikomu. Szczególnie wtedy, kiedy w samochodzie siedzą podopieczni, a bagażnik jest wypełniony bagażami. Oczywiście rodzinny samochód nie może też spalać dużych ilości paliwa. Najbardziej oszczędnymi autami najczęściej okazują się hybrydy.

d5x734w

Samochód hybrydowy jako ekonomiczna alternatywa

Wynik mówią same za siebie. Hybrydowa Toyota RAV4 z napędem 4x4 zużywa średnio od 4,4–4,5 litrów benzyny na 100 km i przy okazji dysponuje przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w 8,1 s. Inny samochód hybrydowy dla rodziny - Toyota Prius+ cechuje się średnim spalaniem na poziomie 4,6–4,9 l. W przypadku hybryd istotna jest również bezawaryjność. Samochody z takim układem są pozbawione klasycznego sprzęgła, koła dwumasowego czy turbosprężarki, czyli elementów, które w niejednym aucie są powodem problemów. A to również przekłada się na niższe koszty utrzymania. Więcej na temat hybrydowych aut Toyoty tutaj: https://www.toyota.pl/new-cars/samochody-hybrydowe.

Artykuł sponsorowany
d5x734w

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5x734w
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj