ŚwiatNa butelkach nie będzie ostrzeżeń, że alkohol szkodzi

Na butelkach nie będzie ostrzeżeń, że alkohol szkodzi

Parlament Europejski wycofał się z propozycji, by w Unii Europejskiej wprowadzić obowiązek umieszczania na etykietach butelek z alkoholem ostrzeżeń o jego szkodliwości dla zdrowia.

Parlament Europejski przyjął raport na temat unijnej strategii w sprawie ograniczania szkodliwych skutków spożywania alkoholu.

W przyjętym sprawozdaniu eurodeputowani proponują wprowadzenie na poziomie europejskim dopuszczalnego limitu zawartości alkoholu we krwi możliwie najbliższego 0,00% dla początkujących kierowców. Posłowie apelują też do rządów o zapewnienie możliwości samodzielnego kontrolowania zawartości alkoholu we krwi, na przykład poprzez szerszą dostępność alkomatów w dyskotekach, pubach i na stadionach, jak również na autostradach i drogach. Opowiadają się też za zaostrzeniem przez państwa członkowskie sankcji za jazdę pod wpływem alkoholu, poprzez odbieranie prawa jazdy na dłuższy okres. Zachęcają także do zagwarantowania dostępności alternatywnych środków transportu dla kierowców spożywających alkohol.

Kamieniem węgielnym projektu miał być wniosek do Komisji Europejskiej, by ta przygotowała propozycję ustawy nakazującej producentom alkoholu umieszczanie na butelkach ostrzeżeń o szkodliwym wpływie alkoholu na zdrowie, zwłaszcza kobiet w ciąży. Takie ostrzeżenia, regulowane na poziomie europejskim, umieszcza się obecnie na sprzedawanych w UE wyrobach tytoniowych.

Ostatecznie eurodeputowani zrezygnowali jednak z tego pomysłu. Przeważyły głosy, że - inaczej niż w przypadku szkodliwości papierosów - picie alkoholu w małych ilościach nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Według przeprowadzonego w marcu Eurobarometru aż 77% Europejczyków jest pozytywnie nastawionych do pomysłu ostrzeżeń na butelkach z alkoholem. Pomysł ten spotykał się jednak z ostrym sprzeciwem lobby producentów alkoholu.

Z powodu nadużycia alkoholu umiera co roku w krajach Unii około 195 tys. osób. Alkohol jest bezpośrednia przyczyną około 7,5% wszystkich przypadków śmierci w krajach UE. Szczególnie zagrożeni są młodzi ludzie. Ponad 10% zgonów kobiet i 25% mężczyzn w wieku od 15 do 29 lat jest związanych z nadużywaniem alkoholu. Jeszcze bardziej dramatyczne dane dotyczą wypadków drogowych. W przybliżeniu jeden wypadek na cztery ma związek ze spożyciem alkoholu. W wypadkach tych co roku ginie w UE co najmniej 10 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)