Trwa ładowanie...
28-02-2015 12:40

Mychajło Czeczetow, ważny polityk partii Janukowycza, popełnił samobójstwo

Mychajło Czeczetow, ważny prorosyjski polityk Partii Regionów zbiegłego w ubiegłym roku z kraju prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, popełnił w nocy z piątku na sobotę samobójstwo, wyskakując z okna własnego mieszkania.

Mychajło Czeczetow, ważny polityk partii Janukowycza, popełnił samobójstwoŹródło: Twitter
dfdraq2
dfdraq2

Czeczetow rzucił się z 17. piętra budynku, w którym mieszkał w Kijowie. Pozostawił list pożegnalny, w którym napisał: "Nie mam siły dalej żyć. Odchodzę. Sądzę, że tak będzie najlepiej dla wszystkich. Dziękuję wszystkim za wsparcie".

21 lutego decyzją prokuratury Czeczetow został aresztowany w związku z toczącym się przeciwko niemu śledztwem w sprawie o głosowanie w parlamencie ukraińskim nad tzw. ustawami dyktatorskimi. Wyszedł na wolność po wpłaceniu kaucji, jednak został objęty dozorem elektronicznym, nałożono mu specjalną bransoletkę.

16 stycznia ubiegłego roku rządząca wówczas Partia Regionów przeforsowała w Radzie Najwyższej akty prawne, które poważnie ograniczały prawa obywateli do demonstracji. Tego dnia, podczas zamieszek skierowanych przeciwko tym decyzjom, zginęło w Kijowie sześć osób.

dfdraq2

Ustawy dyktatorskie łagodziły procedury uchylania immunitetu poselskiego wobec łamiących prawo posłów, co deputowani opozycji odbierali jako instrument do walki z przeciwnikami politycznymi.

Oprócz zaostrzenia kar dla uczestników nielegalnych manifestacji zwiększono wówczas odpowiedzialność za rozpowszechnianie "treści ekstremistycznych" oraz podwyższono kary za rozbijanie namiotów w miejscach protestu.

Wprowadzono też kary dla kierowców, którzy poruszali się po drogach w kolumnach liczących ponad pięć pojazdów, a także zakaz demonstracji przed prywatnymi mieszkaniami i domami.

Uchwalając ustawy dyktatorskie, władze reagowały na miasteczko namiotowe na Majdanie Niepodległości w Kijowie oraz na demonstracje urządzane przez przeciwników rządu przed domami wysokich urzędników państwowych, w tym przed rezydencją Janukowycza.

Czeczetow był wówczas w parlamencie ukraińskim tzw. dyrygentem, który ruchami rąk wskazywał członkom Partii Regionów, czy mają głosować nad danym aktem, czy nie. Prokuratura podejrzewała, że podał fałszywe dane co do liczby deputowanych, którzy oficjalnie poparli ustawy dyktatorskie.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj