My wiemy, jak poznać prawdziwego rachmistrza
Już za kilka dni - dokładnie od 8 kwietnia - do naszych drzwi zaczną pukać rachmistrzowie z urzędów statystycznych. Rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny 2011, który potrwa do 30 czerwca. Pierwszy od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ale uwaga! Razem z rachmistrzami w Polskę ruszą też pewnie wszelkiej maści oszuści, chcący wykorzystać okazję, by nas okraść. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, by nie wpuścić do domu fałszywego rachmistrza.
Wielu z nas na pewno zapyta, po co komu taki spis? Jak podkreślają fachowcy, jest to źródło nieocenione i nie do zastąpienia, jeśli chodzi o dostarczenie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej rozmieszczeniu, a także o charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich warunkach mieszkaniowych.
Na podstawie takich właśnie wiadomości zapadają strategiczne decyzje w Polsce, np. o tworzeniu nowych miejsc pracy, o potrzebie zapewnienia w danym rejonie szkół, przedszkoli czy żłobków, o działaniach przeciwko bezrobociu.
- Spis z 2011 roku będzie pierwszym od czasu, kiedy staliśmy się państwem UE. Dzięki niemu poznamy statystycznego europejczyka, jaką ma rodzinę, mieszkanie, gdzie pracuje - mówi Stanisław Kaniewicz z Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Łodzi. Niestety przy takich akcjach natychmiast rodzą się złe myśli w głowach oszustów czy złodziei, którzy będą chcieli wykorzystać okazję i wejść do mieszkania „na rachmistrza”. I tu GUS uprzedza ten ruch.
Wcale nie musimy wpuszczać obcej osoby do mieszkania. Rachmistrza można przyjąć w przedpokoju, w przydomowym ogrodzie, nawet na klatce schodowej. Można także przyjść do gminy, a jeśli będziemy czuć się bezpieczniej - zaprosić do domu sąsiadkę, by uczestniczyła przy rozmowie.
Możemy też odpowiedzieć na pytania ankietera przez telefon, albo „spisać się” sami za pomocą internetu. W ten sposób, od 1 kwietnia, już ponad pół miliona Polaków dokonało tzw. samospisu.
Wszystko co musisz wiedzieć o spisie:
1. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011 rozpoczął się 1.04.2011 r w całym kraju. Trwać będzie do 30 czerwca 2011 r. (w internecie do 16.06.11).
2. Spis prowadzony jest przez rachmistrzów (bezpośrednio) lub ankieterów (przez telefon)
3. O tym, na ile pytań odpowiemy decyduje system komputerowy. Może to być 16 lub 60 pytań.
4. Mamy obowiązek wzięcia udziału w spisie, ale nie musimy wpuszczać rachmistrza do mieszkania. Możemy umówić się z nim na dogodny dla nas termin, lub wyjść do niego na korytarz, na klatkę schodową, przyjąć go jedynie w przedpokoju. Możemy też wybrać się do gminnego biura spisowego i tam w urzędzie, dokonać spisu. Odmówić udzielenia informacji nie możemy, bo zapłacimy grzywnę.
5. Spisać można się samodzielnie przez internet. Ze strony www.stat.gov.pl lub spis.gov.pl pobieramy formularz. Logujemy się do systemu, uwierzytelniamy poprzez podanie PESEL. Szyfrujemy jednocześnie nasze dane do formularza, aby nikt niepowołany nie mógł ich odczytać. Ustalamy hasło. Mamy 14 dni na zakończenie spisywania. Jeśli się to nie uda, przyjdzie do nas rachmistrz lub zadzwoni ankieter.
6. Może się zdarzyć tak, że nikt do nas nie zadzwoni i nie przyjdzie do nas żaden rachmistrz. Co to oznacza? Że nasze dane są zebrane z rejestrów państwowych. Możemy je obejrzeć logując się na stronie spisu. Nie musimy nigdzie zgłaszać, że nie zostaliśmy spisani. To obowiązkiem statystyki jest nas policzyć w spisie.
7. Rachmistrz spisowy dokonuje spisu w terenie. Jest osobą posiadającą identyfikator spisowy, która upoważnia do przeprowadzenia prac spisowych. Musi mieć także dokument tożsamości (dowód osobisty), którego okazania mamy prawo żądać.
8. Informacje na temat spisu możemy uzyskać pod nr infolinii. Tu potwierdzimy tożsamość rachmistrza i ankietera statystycznego. Nr 800 800 800 - bezpłatny dla połączeń z telefonów stacjonarnych, 22 44 44 777 - dla połączeń z telefonów komórkowych (płatny zgodnie z cennikiem operatora). Infolinia czynna: pn.-pt. w godz. 8-20 oraz w weekendy od 8-18.
9. Pewna część pytań w spisie jest objęta zasadą dobrowolności. Można na nie odpowiedzieć, ale nie trzeba. To pytania dotyczące wyznania, niepełnosprawności, związków nieformalnych, zachowań prokreacyjne. Nie ma w spisie pytań majątkowych: dotyczących naszych zarobków, posiadanych oszczędności, czy ilości samochodów.
Identyfikator spisowy rachmistrza
Zawiera zdjęcie i podpis rachmistrza, jego imię i nazwisko, upoważnienie do przeprowadzenia spisu w określonym czasie na określonym terenie, pieczęć urzędu statystycznego, pieczęć i podpis Dyrektora Urzędu Statystycznego, który go wydał. Jest ważny wyłącznie z dowodem osobistym.
Elektroniczny nadzorca
To urządzenie służące do spisu, ale dzięki niemu możemy też sprawdzić rachmistrza. Ma wbudowany system GPS, więc pokazuje w jakim miejscu rachmistrz się znajduje. Spisywany może np. sprawdzić, czy podający się za rachmistrza trafił pod właściwy adres. Wystarczy zadzwonić na infolinię. System wskaże położenie telefonu na mapie. Zapewnia bezpieczeństwo ludziom i nadzór nad rachmistrzami.
Polecamy w wydaniu internetowym fakt.pl:
Najlepsze wózki mają duże koła!